Türkiye’den Enis Öncüoğlu, 2017 MAPIC ÖDÜLLERİ Jüri Ekibinde…

Enis Öncüoğlu

Dünyanın önde gelen ticari gayrimenkul projelerinin tanıtıldığı, her yıl düzenlenen MAPIC etkinliği bu sene de 15-17 Kasım tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde düzenleniyor.

MAPIC’te her yıl yetmişe yakın ülkeden 2.500’den fazla yatırımcının katıldığı etkinlikte ticaret ağırlıklı projeler vitrine çıkıyor. Yatırımcıların, kent yönetimlerinin ve mimarların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte her yıl MAPIC Ödülleri de düzenlenmekte.

Hem mimari hem de finansman anlamında en başarılı projelerin ödüllendirildiği MAPIC Ödülleri’nin 2017 jürisinde bu sene Öncüoğlu+ACP Mimarlık’tan Enis Öncüoğlu da bulunmakta. İngiltere’nin ünlü alışveriş şirketi Primark’ın emlak direktörü Thomas Meager’ın başkanlık edeceği jüride mimarlar, kent planlamacılarının yanı sıra gayrimenkul ve ticaret uzmanları da yer alıyor.

Özellikle alışveriş merkezleri konusunda önemli yatırımlara evsahipliği yapan Türkiye’den pek çok projenin geçmişte olduğu gibi aday olması bekleniyor.


Enis Öncüoğlu:
Enis Öncüoğlu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık’ta başladı ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu’nun vefatının ardından da 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. 1998’den beri ortakları Önder Kaya, Engin Öncüoğlu ve Cem Altınöz ile Öncüoğlu Mimarlık’ta mimari çalışmalarını sürdürmektedir.

Enis Öncüoğlu, uluslararası çalışmanın bir gereksinimi olarak ACP ismi altında 2008’den itibaren Moskova’da “ACP Rusya”, “ACP Kazakistan” 2012’de New York’da “ACP+Jenkins” ve  2015’de Dubai’de “ACP Consultants” ofislerini kurarak uluslararası mimari faaliyetlerine hız kazandırdı.  Kurulduğundan beri, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da birçok proje gerçekleştiren Öncüoğlu Mimarlık; büyük ölçekli prestijli karma kullanımlı yapılar, alışveriş merkezleri, otel, konut, ofis ve sağlık yapılarında önemli deneyime sahip.

Öncüoğlu Mimarlık için mimari yarışmalar da önemli bir diğer husustur. Enis Öncüoğlu’nun yönetimindeki ofistarafından üretilen pek çok proje, ulusal mimarlık yarışmalarında pek çok ödül  kazanmış ve  bunun yanında Cityscape, CRE gibi uluslararası yarışmalarda da çeşitli kategorilerdeki ödüllere layık görülmüştür.

Enis Öncüoğlu pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada da jüri üyelikleri yapmakta ve MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC gibi pek çok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Enis Öncüoğlu’nun TMMOB Mimarlar Odası üyeliği, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) ve OMIM (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği) Yönetim Kurulu Üyelikleri, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği), TMMMB (Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği) ve ICSC (International Council of ShoppingCenters) üyelikleri bulunmaktadır. Öncüoğlu aynı zamanda TSMD Ankara Mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasındadır.