Bademlik Tasarım Festivali’inde SONA Doğru…

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin gönüllü öğrencileri tarafından 5.’si düzenlenen Bademlik Tasarım Festivali’nin bu yılki teması ”5N1Müdahale”. Altın sponsorluğu Kılıçoğlu Kiremit’in, gümüş sponsorluğu Bien Seramik’in ve bronz sponsorluğu da Mimarlar Derneği 1927’nin üstlendiği etkinlik 28-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Festival ikinci gününde çalışmalarına heyecanla devam etti. “Sözde Gizli Mekanlar” atölyesi kent planı üzerine gezdikleri yerleri işaretleyerek hikaye yazımlarıyla çalışmalarını ikinci günde de sürdürdü. “Çoğaltan Bağlar” atölyesi Odunpazarı sokaklarında gözleri kapalı gezerken edindikleri deneyimleri tartışarak analizler çıkardı. “Yıkım” atölyesinde gruplar halinde hazırlanan kent sunumları değerlendirilip yapılacak maket çalışmaları tartışılırken, “Khora II: Neden Olmasın?” atölyesi tasarım fikirlerini değerlendirip, gruplar halinde salıncak yaptı. Festivalin ikinci gününde “Doğaya Müdahale” atölyesi land-art çalışmalarına devam ederek heykellerine bir yenisini eklerken, “metruk ve gölge” ekibi güne eskiz çalışmalarıyla başlayıp, alandaki ışık denemelerine devam ettiler.

“mümkünimkansız” atölyesi ise önceki gün yapılan kavram tartışmalarının doğrultusunda kampüs bahçesine ‘totalitarizm’ anıtını yerleştirdi. Ardından atölye katılımcıları iki gruba ayrılıp camera obscuralar ve karanlık oda yaparak güne devam etti. “k.m.K.m” atölyesi ise ikinci güne, karşı müdahale ve kentsel müdahale tartışmalarıyla başlayıp; nereye, nasıl müdahale edileceğine karar vererek alanda çalışmalarını sürdürdüler. “Kayıt Altı ve Kayıt Dışı Eskişehir Atlası” atölyesi önceki gün belirledikleri gruplarla maket ölçüleri ve mekanlara karar verip faaliyetlerini devam ettirirken, “Mekan Metin İlişkisi” atölyesi makale okumaları doğrultusunda değerlendirilmeler yaparak metin yazımı gerçekleştirdi. 

İlk günü müzik dinletisiyle sonlandıran BTF, ikinci günde de müzik ve katılımcılarının heyecanıyla Bağdemlik’in dinamik ruhunu korudu. Etkinliğin ikinci günü Hakan Keleş moderatörlüğünde Social Bar’da kent üzerine yapılan tartışmayla sonlandırdı.

Festival hazırlık süresince organizasyon ekibine ve festivale Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi de desteklerini sunuyor. Etkinlik 30 Nisan Pazar günü 15.00’da başlayacak olan atölye sunumlarının ardından yapılacak “after party” ile sonlanacak.