Bademlik Tasarım Festivali’17: “5N1Müdahale”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin gönüllü öğrencileri tarafından 5’incisi düzenlenen Bademlik Tasarım Festivali’nin bu yılki teması ”5N1Müdahale”. Altın sponsorluğu Kılıçoğlu Kiremit’in, gümüş sponsorluğu Bien Seramik’in ve bronz sponsorluğu da Mimarlar Derneği 1927’nin üstlendiği etkinlik 28-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor.

BTF bu yıl 110 katılımcısı ile kentsel müdahaleleri, kente müdahil olmanın boyutlarını, tasarımın farklı alanlarında tartışarak bünyesindeki on atölye ile Eskişehir’e yayılıyor.

Şebnem Çakaloğulları ve Furkan Koçoğulları’nın yürüttüğü “Sözde Gizli Mekanlar” atölyesi Eskişehir gezintisi yaparak şehri keşfederken, Burcu Ceylan ile Can Cumalı’nın liderliğindeki “Çoğaltan Bağlar” atölyesi kentsel müdahaleleri tartıştı.“Yıkım” atölyesinde ise, Murat Sönmez ve Senem Müştak ile birlikte 5N1Müdahale’nin her zaman değiştirebileceği bir şeylerin olduğu üzerine konuşuldu. “Khora II: Neden Olmasın?” atölyesi, mekan-deneyim ilişkisini ve “Khora” kelimesinin alt anlamlarını Aslıhan Demirtaş ve Ali Cindoruk yürütücülüğünde tartarken, “Doğaya Müdahale” atölyesi insan-doğa ikilisi hakkında Parvin Gharbanzadeh Dizaji ile birlikte doğayla iç içe etkinlikler yaptı. Enise Burcu Derinboğaz’ın yürüttüğü “Metruk ve Gölge” atölyesi Bademlik’in fotoğraflarının canlandırdığı anılar üzerinden müdahale, ışık ve gölge incelemesi yaparken, “mümkünimkansız” atölyesinde Emrah Altınok ile totalitarizm ve gerçeklik kavramlarını heterotopya sunumu üzerinden tartışmaya açtı. Arzu İl, Melih Emre Acar, Hakan Keleş, Gökçe Önal ve Eşref Taner İlerde yürütücülüğünde gerçekleşen “k.m.K.m” atölyesi kentte aktif olabileceğimiz durumları Bademlik bölgesinde ele alarak kente karşı müdahil olma durumlarını incelerken, “Kayıt Altı ve Kayıt Dışı Eskişehir Atlası” atölyesi katılımcıları Sinan Logie eşliğinde kenti yürüyerek deneyimleyerek çıkış noktaları belirlediler. Serhan Alben ve Sercan Alben yürütücülüğündeki “Mekan Metin İlişkisi” tiyatro diyalogları üzerinden metin ve mekan arasındaki ilişkiyi katılımcılarla beraber yorumlayarak ilk günü sonlandırdı.
2013 yılından itibaren düzenlenen etkinlik, farklı disiplin dallarından tasarıma ilgi duyan herkesi festival coşkusuyla buluşturabilme amacıyla 600’den fazla katılımcı ve 60 atölye yürütücüsünü ağırlayarak, 20 şehirden 34 farklı üniversitenin öğrencilerine ulaşabilme imkanı buldu.

Festival hazırlık süresince organizasyon ekibine ve festivale Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi de desteklerini sunuyor. 30 Nisan tarihine kadar devam edecek olan festival; tasarım, mimarlık ve kent konularıyla ilgilenen herkesi Bademlik Kampüsü’ne davet ediyor.