Eskişehir’in ‘TARİHİ BACALARI’ Enerji Verimliliğinin SİMGESİ Oluyor!

ECE Türkiye tarafından yönetilen Espark AVM, Tepebaşı Belediyesi ve Philips Aydınlatma tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen projeyle, Eskişehir’in simgesi tarihi bacalar ilk kez aydınlandı. Projeyle birlikte Türkiye’de enerji verimliliği konusunda örnek ve önemli bir adım atılmış oldu.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Philips Aydınlatma ve ECE Türkiye iş birliğinde gerçekleştirilen ve Eskişehir’in simgelerinden sayılan Espark Alışveriş Merkezi’nin giriş kapılarındaki tarihi bacaların aydınlatma çalışması tamamlandı. 8 Mart Çarşamba Günü Espark AVM önünde gerçekleştirilen törene, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Philips Aydınlatma Türkiye Yöneticileri ve Espark AVM Müdürü Gökay Uzar katıldı.

Sürdürülebilir Enerji Projesi Espark önündeki tarihi bacalardan başladı.

ECE Türkiye tarafından yönetilmekte olan Espark AVM’nin de destek verdiği proje, Tepebaşı Belediyesi tarafından “Avrupa Birliği Horizon 2020 – Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı” kapsamında geliştirildi. Aydınlatma alanında dünyada lider konumda bulunan Philips, Belediye’nin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’na bağlı olarak en gelişmiş teknolojiyle donatılmış enerji verimli çözümlerin oluşturulmasını, enerji tasarrufu sağlanmasını ve karbon emisyonlarının azaltılmasını hedefleyerek projede çözüm ortağı olarak yer aldı. Espark AVM giriş kapılarında yer alan, şehrin en önemli simgelerinden olan eski tuğla fabrikasına ait tarihi bacaların ışıklandırılması, bu kapsamlı projenin başlangıç noktası olarak seçildi.

Tarihi bacaların ilk kez aydınlatılarak Eskişehirlilerin beğenisine sunulduğu tanıtım toplantısında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “İlçemizin ve şehrimizin marka değerini ve bilinirliğini artıracak, dünya çapında Türkiye’yi temsil edecek bir projeye imza atmış bulunuyoruz. Kent kimliğini oluşturan ve şehri simgeleyen mimari yapıları aydınlatarak onları güzelleştirirken aynı zamanda sürdürülebilir çevreye katkı sağlayacak, enerji verimliliği sağlayan çözümler üretmek hedefiyle yola çıktık. “Akıllı Şehir Aydınlatması” için teknoloji alanındaki çözüm ortağımız, bir dünya devi olan Philips Aydınlatma ile şehrimizin gelişimine yönelik projelere her zaman destek veren Espark AVM’ye katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

ECE Türkiye tarafından yönetilmekte olan Espark’ın AVM Müdürü Gökay Uzar, “Eskişehir’in simgesi tarihi bacaların enerji verimliliğine dikkat çekmek ve sürdürülebilir çevre projelerini gerçekleştirmek adına ilk kez aydınlatılması önemli bir adım oldu. Alışveriş Merkezimiz, Eskişehir’in kültürel ve sosyal yaşamının önemli buluşma noktalarından biri. Espark AVM olarak şehrin ve ülkemizin gelişimine katkı sunan bu projeye destek vermiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.


Tepebaşı Belediyesi:
Tepebaşı, Eskişehir’i doğu-batı istikametinde ikiye bölen Porsuk Çayı’nın kuzeyinde kalmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi altında hizmet veren Tepebaşı Belediyesi 9 Eylül 1993 Tarih 21693 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 504 sayılı ‘’Yedi İlde Büyükşehir Kurulması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname‘’ uyarınca ilk kademe Belediyesi olarak kurulmuştur. İlçenin nüfusu 2016 yılı göre 343.701 kişidir. Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’dır.

Kentteki 2 üniversiteden birisi olan Anadolu Üniversitesi, Tepebaşı sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca 1894 yılında kurulan ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ), Türkiye Cumhuriyetinin ilk fabrikalarından Eskişehir Şeker Fabrikası, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) ile geleneksel sanayi sektörlerinden olan çeşitli tuğla-kiremit fabrikaları ve un fabrikaları ve ilin 5 büyük AVM’si de Tepebaşı sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Philips Aydınlatma:
Aydınlatma ürünleri, sistemleri ve hizmetlerinde dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext Amsterdam: LIGHT),  iş dünyasına katma değer yaratan, zengin kullanıcı deneyimi sunan ve yaşam kalitesini artıran inovasyonları hayata geçirmektedir. Kurumlara ve tüketicilere yönelik hizmetleriyle şirket, evleri, binaları ve kentsel alanları dönüştüren Nesnelerin İnterneti teknolojileriyle aydınlatma sektörüne yön vermektedir. 2016 yılında 7,1 milyar Euro değerinde satış geliri eden Philips Aydınlatma, dünya genelinde 70’i aşkın ülkede 36.000 kişiyi istihdam etmektedir.

ECE:
ECE, 1965 yılında katalogla satışın öncülerinden olan Werner Otto (1909-2011) tarafından kurulmuştur. Otto ailesinin sahibi olduğu ECE’nin CEO’su Alexander Otto’dur. Ticari gayrimenkuller alanında uzman bir firma olan ECE, bu gayrimenkullere ilişkin tüm hizmetleri tek elden sunmakta, bilgi birikimi ile iş ortakları ve müşterileri için katma değer yaratmaktadır. ECE tarafından yönetilmekte olan varlıkların toplam değeri, 33,5 milyar Euro’dur. 14 ülkede faaliyet gösteren ECE, yönetim portföyündeki 199 Alışveriş Merkezi ile Avrupa sektör lideridir. ECE tarafından yönetilmekte olan tüm alışveriş merkezlerinde, 7,3 milyon m2 kiralanabilir alanda faaliyet gösteren 21.000 perakendeci iş ortağının yıllık ciroları toplamı 24 milyar Euro’dur. Her gün 4,6 milyon ziyaretçi ECE Alışveriş Merkezlerini ziyaret etmektedir. ECE, Alışveriş Merkezlerine ek olarak, şirket genel merkezleri, ofis binaları, endüstriyel gayrimenkuller, trafik ve lojistik merkezleri, oteller ve şehir meydanı projeleri de geliştirmekte, planlamakta ve inşa etmektedir.

ECE Grubu’nun iştiraki olarak 2000 yılında kurulmuş olan ECE Türkiye, İstanbul’da Marmara Park, Maltepe Park, MetroCity, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, Ankara’da ANKAmall ve ACity, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’da Park Afyon, İzmir’de MaviBahçe ile Antalya’daki TerraCity ile Antalya Migros Alışveriş Merkezlerini yönetmekte ve kiralama faaliyetlerini sürdürmektedir. Bursa’da inşaatı devam eden Sur Yapı MARKA Alışveriş Merkezi ise 27 Nisan 2017 tarihinde açılacaktır. ECE Türkiye’nin planlama aşamasında da projeleri mevcuttur.

Espark:
2007 yılında ziyaretçileriyle buluşan Espark Alışveriş Merkezi Eskişehir’in odak noktası konumundadır. Espark Alışveriş Merkezi ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Espark Alışveriş Merkezi 4 kat, 150 mağaza ve 1100 araçlık 4 kat otoparktan oluşmaktadır. Toplam 45.000 metrekarelik kiralanabilir alan ile Espark Alışveriş Merkezi tüm şehir için buluşma noktasıdır. Espark ileriye dönük, yenilikçi projeleri ile ziyaretçilerine farklı seçenekler sunmayı hedeflemektedir.