Maçka Sanat Galerisi’nden VEDA SERGİSİ: “Tektonik Yansımalar”

Maçka Sanat Galerisi’nin mimarı Mehmet Konuralp tarafından tektonik öğelerin ve hatıraların etkileşimleri kurgulanarak gerçekleştirilen veda sergisi “Tektonik Yansımalar” 31 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir.

Mimari tasarımını Mehmet Konuralp’in yaptığı, Prof. Şazi Sirel’in özel aydınlatma tekniği, Mengü Ertel’in grafik tasarımı ile 1976’dan bu yana ”beyaz küp” galeri mekanlarından farklı deneysel bir mekan sunan Maçka Sanat Galerisi kapanıyor. Galerinin veda sergisi “Tektonik Yansımalar /Tectonic Impressions” galerinin mimarı Mehmet Konuralp tarafından tektonik öğelerin ve hatıraların etkileşimleri kurgulanarak gerçekleştiriliyor.

MEHMET KONURALP
“Tektonik Yansımalar'”
22 Kasım – 31 Aralık 2016

Galeri tarihi boyunca Türkiye Çağdaş Sanatı’ndan birçok isme ev sahipliği yaptı. Cihat Burak, Nedim Günsür, Neşet Günal, Nuri İyem ve Turgut Zaim’in yapıtlarının sergilendiği ”Beş Gerçekçi Türk Ressamı” açılış sergisinden sonra Aliye Berger, Kuzgun Acar, Altan Gürman, Komet, Alaattin Aksoy, Utku Varlık, Mehmet Güleryüz, Kuzgun Acar, Sabri Berkel, Mübin Orhun, Adnan Çoker, Sarkis, Füsun Onur gibi sanatçıların eserlerini sergiledi. Mengü Ertel’in grafik, Niyazi Sayın’ın ebru ve Candeğer Furtun’un seramik sergileri gibi resim ve heykel dışında kalan tekniklere de yer verdi.

40 yıl boyunca izleyiciyle sanatı buluşturmuş ve bu yolda zengin bir sanat arşivi oluşturmuş, Türkiye’de Çağdaş Sanat’ın gelişimine özgün bir noktadan tanıklık etmiş olan Maçka Sanat Galerisi’nin veda sergisi “Tektonik Yansımalar” 31 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir.