2. TASARIM ZİRVESİ Bursa’da gerçekleşti…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) öncülüğünde, bu yıl ikincisi düzenlenen Tasarım Zirvesi’ni sanayici, akademisyen, öğrenci ve ünlü tasarımcıların da aralarında olduğu yaklaşık 1000 kişi takip etti.

Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş’un katılımı ve açılış konuşmalarıyla başlayan Tasarım Zirvesi’nde iki günde 17 farklı etkinlik gerçekleştirildi. Konuları ve konuklarıyla dopdolu bir içeriğe sahip olan, tasarıma dair her şeyin iki gün boyunca konuşulduğu Tasarım Zirvesi’nde katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği tasarım yarışmasının ödül töreni de düzenlendi.

Türkiye’den ve Dünya’dan alanında uzman birçok tasarımcı ve akademisyenin iki gün boyunca seminer ve konferanslarla tecrübelerini katılımcılara aktardığı Tasarım Zirvesi’nde; Anon Pairot, Prof. Dr. Alper Ay, Engin Ayaz, Ezra Çetin & Tuba Çetin, Nicoline Dorsman, Percy Emmett, Doç. Dr. Çiğdem Kaya, Gökhan Karakuş ve Raf Stesmans gibi ünlü isimler “Kobiler için Tasarım Destekleri”, “Tasarım Odaklı Düşünce Tekniği ile Yeni İş Sahaları Keşfetmek”, “Yaratıcı İş Modelleri Geliştirmek ve Girişimcilik”, “Global Tasarım Trendlerini Okumak” gibi birçok başlığı değerlendirdi.

Kent mimarisinden endüstriye, tekstilden mobilyaya kadar yaşamın her alanında etkisini hissettiğimiz tasarımın gücünü zirveyi ziyaret eden yaklaşık 1000 katılımcıyla paylaşan Tasarım Zirvesi, sempozyum, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra ziyaretçilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen bir tasarım yarışmasına da ev sahipliği yaptı. Zirve, önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek yerli ve yabancı tasarımcıları, öğrencileri, sanayicileri ve tasarım tutkunlarını biraraya getiren özel bir platform olarak misyonunu sürdürmeye devam edecek.Özgün Tasarıma Sahip, Katma Değeri Yüksek Ürünler

Tasarım Zirvesi, Bursa’nın tasarım alanındaki öncü ve inovatif potansiyelini bir kez daha ortaya çıkarırken, küresel rekabet ortamında güçlü markalar yaratmanın yolunun, katma değeri yüksek ürünler üretmek olduğu zirve boyunca vurgulandı. Geçmişten günümüze ticaretin ve kaliteli ürünlerin merkezi olan Bursa’nın, tekstil, mobilya, otomotiv başta olmak üzere ülke ekonomimize katkı sağlayan pekçok sektörde özgün tasarıma sahip ürünleriyle bir tasarım üssü, doğu-batı sentezini yakalayan özgün tasarımlarıyla da dünya trendlerine yön veren bir şehir olacağı belirtildi.

Zirvenin açılış konuşmasında “Bursa Büyürse Türkiye Büyür” misyonunun altını çizen BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş “Dünya ile rekabet etmek için üretmeliyiz, üretim yaparken de tasarım ve inovasyonu ön planda tutmalıyız. Ancak katma değeri yüksek ürünlerle dünya pazarında rekabet edebiliriz” dedi.

Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin ise “Bursa bilindiği üzere tekstil, dokuma, otomotiv ve mobilya alanlarında lider bir konumda, ihracat gücümüz de her sene yükselmeye devam ediyor. Çalışmalarımıza da bu yönde devam ediyoruz. Amacımız Bursa’nın tasarımda öncü ve lider olmasıdır” açıklamasında bulunarak Tasarım Zirvesi’nin Bursa ve Türkiye ekonomisine yapacağı katkıyı vurguladı.

Kendi Motor Sistemine Sahip Aksesuarları Bulunan Akıllı Kıyafetler ve Renk Değiştiren Çanta Sergisi Büyük İlgi Gördü

Teknoloji tabanlı tekstil ve moda tasarımı yapan EzraTuba, Tasarım Zirvesi kapsamında geliştirmekte oldukları yeni ve inovatif ürünleri sergilediler. Sergide Fiber Elbise ve Butterfly Bridal gibi akıllı tekstillerden üretilmiş ve kendi motor sistemine sahip aksesuarları bulunan kıyafetler yer aldı. Aynı zamanda daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş ve prototip aşaması henüz sonlandırılmış renk değiştiren çanta ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.

Renk değiştiren çanta ilk kez Tasarım Zirvesi’nde görücüye çıktı

Doğadan ilham alan inovasyon olan Biyomimikri. Bukalemunların bulundukları ortama göre renk ve desenlerini anında değiştirebilmelerini örnekleyerek yapılan çanta tasarımında 20 farklı desen ve 20 renk alternatifi yerleştirilmiş. Bu özel aplikasyon ile hazırlanan çantayı aldığınızda kendinizde dilediğiniz deseni oluşturabilirsiniz.

Gündüz başka gece başka desenlere sahip nevresim takımları büyük ilgi çekti

Teknoloji sihirli dokunuşlar yaparak özel tasarımlar yaratma imkanı sunuyor. Karanlığın içindeki ışıktan ilham alarak tasarlanan led ışıklı ve gündüz gece farklı desenli nevresimler ve perdeler en tekstilinde yeni bir sayfa açıyor. Bu özel tasarımlar pastel dokular üzerinde yaratılan renk geçişleri ve LED teknolojisi ile desteklenerek yaşam alanlarına ayrıcalık katıyor. Yatak odaları için nevresim takımlarının üzerinde reflektör baskılar ve reflektör baskılı dekoratif yastıklar koleksiyonda yer alan ürünlerin başında geliyor. Tasarım Zirvesi’nde sergilenen bu özel ürünler ziyaretçiler tarafından dikkatle incelendi.

Yedi Bölge Anadolu sergisi

Faruk Saraç MYO öğrencilerinin tasarladığı Anadolu Medeniyetlerinin zengin motif ve renk seçeneklerini, çağdaş moda tasarımı ile harmanladığı “Yedi Bölge Anadolu Kıyafetleri Sergisi” de zirve boyunca katılımcılar tarafından takip edildi. Yüksekokul öğrencileri verilen tema doğrultusunda Anadolu’nun giyim kuşam kültürlerini, bölgelerin coğrafyası, yaşam biçimi, günlük uğraşları, yöresel kıyafetleri ve bu kıyafetlerde kullanılan kumaşları ile takı, aksesuar ve makyaj biçimlerini araştırarak modern dokunuşlarla yorumladılar. Geleneğin günümüzle harmanlandığı sergi, bizleri hem tüm bölgeleri, renkleri ve güzellikleriyle Anadolu’da unutulmaz bir gezintiye çıkaran hem de havasını soluduğumuz toprakların bizlere bıraktığı kültürel mirasları bir kez daha hatırlattı.

Tasarım Holü’nde ise Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinde üretilmiş karma disiplinlerden ödüllü ürünler sergilendi.

Percy Emmett “Yaratıcı Endüstrilerde Girişimcilik” in İpuçlarını Paylaştı

Yaratıcı endüstrilerde uzman, çok sayıda proje yürüten ve yaptığı çalışmalar uluslararası alanda değerli ödüllere layık görülen Percy Emmett, yaratıcı beyinlerin iş kurma ve kurdukları işin sürekliliğini sağlamada karşılaşabilecekleri zorlukların aşılmasını sağlayacak pratik tekniklerden ve işletme planı, pazarlama stratejisi gibi önemli konulardaki ipuçlarından söz etti.

Detaylı bilgi için: www.tasarimzirvesi.net/tr/