(Zaha Hadid Architects)’ten AÇIK MEKTUP!

Patrik Schumacher’in geçtiğimiz hafta WAF’ta (World Architecture Festival) yaptığı konuşmada dile getirdiği kamusal mekanların özelleştirilmesine yönelik fikirler büyük tepki topladı*. Zaha Hadid Architects bugün yayınladığı bir açıklama ile Schumacher’in sözkonusu görüşlerine katılmadığını açıkça belirtti.

ZHA’nın yaptığı açıklama şöyle:

“Patrik Schumacher’in ‘kent politikası manifestosu’ Zaha Hadid Architects’in geçmişini yansıtmamaktadır -ve aynı şekilde geleceğini de yansıtmayacaktır.

Zaha Hadid manifestolar yazmadı, onları inşa etti.

Zaha Hadid Architects, dünya çapında 45 kentte toplumun her ferdini gözeten 56 projeyi hayata geçirdi.

Zaha, kısıtlama ve sınırlamaların bağlayıcılığına karşı çıkarak ideolojisini konferans salonlarına saklamak yerine bizzat yaşadı.

Uluslararası ölçekteki güçlü ortaklıklara derinden inandı. Bizler Londra ofisimizde Avrupa’nın neredeyse tamamının dahil olduğu 50 farklı ülkeden çalışanla çok yetenekli bir ekibe sahip olmaktan büyük gurur duyuyoruz. ZHA bünyesindeki mimarların yüzde 43’ü etnik azınlıklardan,  yüzde 40’ı ise kadınlardan oluşuyor.

Zaha Hadid, ırk, inanç, cinsiyet, yönelim gözetmeksizin herkesi çıktığı bu yolculuğa katılmaya davet ederek “cam tavanları” ve engelleri yalnızca yıkmakla yetinmedi; onları tuzla buz etti.

Zaha, kolektif araştırma kültürünü üretimimizin her aşamasına yerleştirerek çok çeşitli disiplinlerden çok çeşitli becerilere sahip bir ekip inşa etti; ve bizler de kapsayıcı bir mimarlığın izinde yeniyi üretmeye devam edeceğiz.

Dünyanın dört yanında mimarlar, mimarlık mesleğinin daha kapsayıcı bir hale gelmesi için çağrıda bulunuyorlar. Ulusal ve uluslararası medya kanalları da konut sorunu ya da kamusal alana yönelik tehditler gibi kritik meselelere dikkat çekmek konusunda oldukça başarılılar.

Zaha, azmi ve gayretiyle mimarlığın çok sesli ve demokratik olabileceğini hepimize gösterdi. O, çevreyle ilişkilenmek, sorgulamaktan ve hayal kurmaktan asla vazgeçmemek konusunda yepyeni bir nesle ilham verdi.

Zaha Hadid Architects ekibi, dünyanın dört bir yanında bu yaklaşımı paylaşan işveren, topluluk ve uzmanlarla işbirliği yaparak dönüştürücü nitelikte projeler tasarlamak ve hayata geçirmek için tutku ve bağlılıkla çalışarak kendini Zaha’nın mirasını korumaya adamıştır.”

Zaha Hadid Architects

*Konuyla ilgili The Guardian’da yayınlanan haber için: https://www.theguardian.com/artanddesign/2016/nov/24/zaha-hadid-successor-patrik-schumacher-art-schools-social-housing?CMP=fb_gu