EAE Galvaniz Üretim Fabrikası LEED GOLD aldı!

Kocaeli, Dilovası’nda açılan EAE Galvaniz Üretim Fabrikası, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığında LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı. EAE Elektrik’in galvaniz üretim fabrikası olarak kullandığı projede açık alanlara yüzde 40 oranında yer verildi; iç mekan konforu, enerji ve su tasarrufu konularında kapsamlı sürdürülebilirlik çalışmaları yapıldı.

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası, bireysel araç kullanımını azaltmak adına toplu taşıma noktalarına yakın bir yere konumlandı. Ayrıca bina kullanıcılarını, düşük emisyonlu taşıt kullanımına teşvik etmek amacıyla bu tip araçlar için özel park alanları ayrıldı. Sahada ulaşımı kolaylaştırmak için 20 adet bisiklet park alanı ve bisiklet kullanıcıları için 8 adet duş yeri tasarlandı. Sert peyzaj ve çatılarda ısı adası etkisinin önüne geçmek amacıyla açık renkli malzemeler tercih edildi.

Su Verimliliği

Bina içerisinde su tasarrufu sağlamak amacıyla ultra düşük akışlı armatürler, duş başlıkları, ikili sifon sistemi ve su verimli pisuarlar kullanıldı. LEED Gold sertifikası hedefiyle yapılan su verimliliği çalışmaları sonucu yüzde 45 oranında su tasarrufu sağlandı.

00Enerji ve Atmosfer

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası’nda yapılan tüm prosesler, enerji performansını optimize etmeye ve doğaya verilecek zararı minimize etmeye yönelik tasarlandı. Projede ozon tabakasını incelten ve küresel ısınmayı tetikleyen CFC’ları içermeyen soğutuculara sahip HVAC sistemler kullanıldı. Projede elektromekanik sistem tasarımları ASHRAE 90.1-2007 standartlarında çalışılarak toplamda yüzde 27 enerji tasarrufu elde edildi.

Malzeme ve Kaynaklar

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası’nda 5 adet geri dönüşüm kutusu, kullanıcıların kolay erişilebileceği konumlara yerleştirildi. İnşaat sırasında Atık Yönetim Planı yürütülerek inşaat boyunca oluşan atıkların yüzde 75’i geri dönüşüm tesislerine gönderildi.

Projede maliyet bazında yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanıldı. Buna ek olarak kullanılan malzemelerin yüzde 36’sı ise yerel malzemelerden seçildi.

İç Mekan Hava Kalitesi

Başta yapıştırıcılar, boyalar ve zemin sistemleri olmak üzere, malzeme seçimleri yapılırken mümkün mertebe düşük VOC emisyonlu ve GREENGUARD sertifikalı sağlıklı ürünler tercih edildi. İç Mekan Hava Kalitesi Yönetim Planı yapıldı ve uygulandı. Termal konfor tasarımı ise ASHRAE 55-2004 standardına uygun yapıldı.