[kitap]: Türkiye’de Şehirler ve İçkaleler: DEMİR ÇAĞINDAN SELÇUKLULARA

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, “Türkiye’de Şehirler ve İçkaleler” adlı kitap raflardaki yerini aldı. Prof. Scott Redford, ve Doç. Nina Ergin tarafından derlenen kitap Ezgi Dikici tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Kitapta, surlarla çevrili içkalelerin bin yıl boyunca hükümdarlar ve ordular için mesken, seçkinler için de iktidarlarını somutlaştıran kutsal merkezler olduğu aktarılıyor. Mimarlık tarihinde üzerinde pek durulmayan, genellikle saray ve tapınak mimarisinin gölgesinde kalan “içkale olgusu”, bu kitapla öne çıkıyor.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından 2009 yılında düzenlenen sempozyumun bir ürünü olan Türkiye’de Şehirler ve İçkaleler’de konunun önde gelen uzmanları, Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında demir çağından 14. yüzyıla kadar inşa edilmiş içkaleleri yakından inceliyor. Urartulardan Anadolu Selçuklularına, Asurlulardan Bizans’a kadar her devirde şehirlerin hem koruyuculuğunu, hem temsilciliğini, hem de tanıklığını üstlenmiş olan içkaleler, arkeoloji, mimarlık, sanat tarihi ve tarihin kesişiminde kendi hikayelerini anlatıyor.

Kitaptaki makalelerin çoğu, MÖ birinci binyıl boyunca Anadolu, Mezopotamya ve Kuzey Suriye’deki şehir manzaralarına Geç Hitit, Urartu, Frig ve Yeni Asur içkalelerinin hakim olduğu demir çağını öne çıkarıyor. Kitapta derlenen makaleler, genel anlamda içkale olgusunu olduğu kadar, tekil yerleri de ele alıyor. Kitabın ikinci bölümü ise Bizans’ın “karanlık çağlarında” ortaya çıkıp Bizans İmparatorluğu’nun sonuna dek devam eden ortaçağ içkalesi olgusunu inceliyor.


Derleyenler: Scott Redford, Nina Ergin

İngilizceden çeviren: A. Ezgi Dikici

Fiyat (KDV Dâhil): 40 TL

ISBN: 978-605-5250-98-0

Barkod: 9786055250980

Ürün Sırası: 91

Ana Kategori: Arkeoloji, Tarih

Ebat: 16,5 x 24

Sayfa Sayısı: 400

Kapak Türü: Karton Kapak

Yayına hazırlayan: Emre Ayvaz

Düzelti: Nihal Boztekin

Mizanpaj uygulama: Kâmuran Ok

Kapak tasarım ve uygulama: Gökçen Ergüven


Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor.

Burasının Bilgisi dizisinde, bu coğrafya hakkında ve/veya bu coğrafyadan (geniş anlamıyla Ortadoğu) araştırmacılar tarafından yazılmış kitaplar yer alıyor. Literatüre ciddi katkı sağlayan, paradigmaları sorgulayan ya da değiştiren, daha önce kullanılmamış bulguları ya da uygulanmamış analiz yönetimlerini benimseyen önemli çalışmalar bunlar. Tarih, sanat tarihi, siyaset, sosyoloji, arkeoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar alanlarında yapılmış araştırmalar öne çıkıyor.

Uçbeyleri dizisi genel okuru hedefleyen, her alt dizide o alanda bildiklerimizin sınırını ortaya koyan (“state-of-the-art”) ya da o sınırı ileri taşıyan, iyi yazılmış, ilginç ve ufuk açıcı kitaplardan oluşuyor. Pozitif bilimler, beşeri bilimler, sosyal bilimler, edebiyat kuramı, sanat, hukuk, tıp, etik gibi alanlar bu dizinin kapsamına giriyor.

Maddiyat dizisiyse Uçbeyleri’nin yaklaşımını finans, ekonomi, işletme, inovasyon, girişimcilik alanlarına uyguluyor.

KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor. 

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.