(Daikin) Bayileri İle PRAG’da Buluştu!

İklimlendirme sektörünün dünya devi Daikin, Türkiye çapında faaliyet gösteren bayileri ile Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bir araya geldi. Dört gün süren ve Plsen’deki Daikin fabrikasının da ziyaret edildiği gezide, Daikin Türkiye yeni dönem hedef ve stratejilerini bayileri ile paylaştı.

Ürün kalitesi, yenilikçi yaklaşımı ve iş hacmi ile dünyanın bir numaralı klima markası olan Daikin, uluslararası tecrübesini bayileri ile paylaşmaya devam ediyor. Bayileri ile birlikte Çek Cumhuriyeti’ne bir gezi düzenleyen Daikin Türkiye, yeni döneme ilişkin hedef ve stratejilerini de açıkladı. Bayileri ile birlikte kararlı ve sağlam adımlarla hedeflerine ilerleyen Daikin, Türkiye’deki ilk 5 yılda elde ettiği performansı artırarak sürdürmeye odaklandı.

Daikin Ailesi’nin 140 kişilik bir grubunu 2-5 Mayıs tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da buluşturan gezide, Daikin’in Plsen’deki üretim tesisleri de ziyaret edildi. Daikin Europe Başkanı Masatsugu Minaka’nın da bayiler ile bir araya geldiği gezide, yeni dönem hedef ve stratejilerinin paylaşıldığı bir de toplantı düzenlendi. “Kararlı ve sağlam adımlarla yürüyoruz” başlığıyla Prag Hilton Oteli’nde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, yaşanan gelişmeleri şu sözlerle anlattı: “Temmuz 2011’den bu yana Daikin çatısı altında faaliyet gösteriyoruz, alanında dünya lideri olan Daikin gibi bir markanın gücü ile son 5 yılda çok önemli işlere imza attık. Bu başarı; elbette Daikin gibi bir dünya devinin Türkiye’ye duyduğu güvenin sonucu ancak aynı zamanda, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel ve dinamizmin ve elbette Türk insanının da çalışkanlığı ve azmi ile neler başarabileceğinin göstergesi. Aslında yapılanma yılları olan ilk 5 yılımızda nasıl müthiş bir büyüme performansı yakaladıysak, önümüzdeki 5 yılda da aynı başarıyı ihracatta göstermek istiyoruz. Daikin Türkiye olarak büyürken, iklimlendirme sektörünün Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunan çalışmalarımızı da devam ettireceğiz.”

Hasan Önder
Hasan Önder

Bu 5 yıldaki büyümenin rakamlara da yansıdığını söyleyen Önder, sözlerine şöyle devam etti: “2011 yılında 339 milyon ciromuz ve 550 çalışanımız varken 2015 yılını 760 milyon ciro ve 888 çalışanla tamamladık. Bu sayede ilk 5 yılımızda ciro ve istihdamda yüzde 100’leri aşan oranlarda büyüme kaydettik. Yeni döneme ilişkin hedeflerimiz de aynı performansı sürdürmek üzerine kurulu. Bu yıl, ciromuzu 1 milyar lira seviyesine çıkarırken, çalışan sayışımızı da 1.000 kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Aslında yapılanma yılları olan ilk 5 yılımızda nasıl müthiş bir büyüme performansı yakaladıysak, önümüzdeki 5 yılda da aynı başarıyı ihracatta göstermek istiyoruz. Şu an sektörün en geniş ürün gamına sahip markasıyız; bireysel split klimalardan mucidi olduğumuz VRV denilen ticari sistemlere kadar farklı mekanlara farklı çözümler sunan bir şirketiz. Hedefimiz, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iklimlendirme sektörüne öncülük etmek. ”