[söyleşi]: “Eğitim ve Bilinçlendirme için (Baumit) Akademi’yi Oluşturduk”

Candan Mumcuoğlu

BAUMIT Pazarlama müdürü Candan Mumcuoğlu ile yalıtım sektöründe bilinçlendirmeyi ve Yapı Fuarı’nı konuştuk.

Yapı sektörünün bugünkü durumunu kısaca değerlendirebilir misiniz? Size göre sektörde acil çözüm bekleyen sorunlar nedir? Sektörün kısa ve orta vadedeki vizyonunu çizebilir misiniz?

Isı yalıtım sektörü dediğimizde enerji tasarrufu karşımıza çıkıyor ve enerji tasarrufu artık son yılların en önemli konularından biri.

Yapı sektörünü kısaca özetleyerek başlayayım. Tabi ki hala ekonominin en önemli sektörlerinden biri. Ülke büyümesine oldukça katkı sağlıyor, ama son bir iki yıldır bu katkının giderek azaldığını istatistiklerden gözlemleyebiliyoruz. Bunun tabi ki çeşitli sebepleri var, büyüyen diğer finans ve hizmet sektörleri de düşürebiliyor ama yapı sektörünün hala çok önemli bir yerde olduğunu görebiliyoruz. Konut satışları hala hızlı bir şekilde devam ediyor ama buna paralel olarak da ruhsat sayılarının 2015 yılında azaldığını, 2016 yılında da yeni yapı ruhsatlarının azaldığını istatistiklerden takip ediyoruz. Bunun da, önümüzdeki dönemde özellikle yeni konut projelerinde biraz daha azalan sayılarla karşılaşacağımızı gösterdiğini düşünüyoruz. Ama buna paralel olarak ofis binalarında hala bir artış var. Biz de bu dengelere göre kendi ürün gruplarımızda neler yapabileceğimizi düşünerek ilerlemeye çalışıyoruz. Sektördeki problemlerden hızlıca bahsedecek olursak, biz Baumit İnşaat Malzemeleri olarak dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde faaliyet gösteriyoruz. Özellikle bu konuda bilincin daha çok yerine oturmadığını düşünüyoruz ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Isı yalıtım sektörü dediğimizde enerji tasarrufu karşımıza çıkıyor ve enerji tasarrufu artık son yılların en önemli konularından biri. Biz de bu konuda Baumit olarak özellikle kullanıcıları, tüketicileri, profesyonelleri bilinçlendirmek anlamında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Doğru projelerde doğru ürünlerin kullanılması ve doğru uygulamaların yapılması için eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Bu yıl bizim 10. yılımız ve Baumit Akademi’yi oluşturduk. Baumit Akademi içinde de bu bilinçlendirme çalışmalarını arttırarak devam ettirmeye gayret ediyoruz.

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

Çünkü bu ürünler ancak doğru uygulamayla performans veren ürünler.

Belki biraz daha açabilirim bunu… Baumit Akademi’den bahsettim zaten,  özellikle içinde bulunduğumuz ürün gruplarını dikkate alarak gerek profesyonellere, gerek ustalara, uygulayıcılara düzenli ya da talebe göre hazırlanan eğitimler veriyoruz. Baumit olarak, dediğim gibi, dış cephe ısı yalıtım sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyoruz ama onun dışında bizim hazır sıvalarımız, zemin ürünlerimiz, kendinden seviye alan şaftlarımız, hazır beton ürünlerimiz, örgü harçlarımız ve karo yapıştırıcılarımız var. Yani kısaca özetlemek gerekirse aslında ambalajlı kuru harç üreticisiyiz. Baumit Akademi bünyesinde tüm bu kuru harçlar için uygulamanın nasıl yapılması gerektiği, ürünlerin nasıl seçilmesi gerektiğiyle ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. Bu neden önemli? Çünkü bu ürünler ancak doğru uygulamayla performans veren ürünler. Ancak, projenin ihtiyacına göre ürünün de doğru seçilmesi gerekiyor. Ürünlerin belli bir takım teknik özellikleri var. Seçtiğiniz ürün ile projeye uygulanan ürünün aynı kalitede olduğunun garantisinin verilmiş olması gerekiyor. Tüm bu konuların nasıl gözlemleneceğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyoruz. Bunun dışında zaten sektöre verdiğimiz bir diğer hizmet süpervizörlük hizmeti. Hem yenileme pazarında, yani herhangi bir apartmanın dış cephesi yenilenecekse, ya da yeni bir projede teknik destek sağlıyoruz. O projenin ihtiyaçlarına uygun olarak ürün seçiminden şartname hazırlanmasına, devamında da ürün uygulaması esnasında süpervizörümüzün gidip uygulamanın denetimini yapması anlamında bir hizmetimiz var. Bu da aslında sektöre verdiğimiz desteklerden biri çünkü güvenli ve konforlu binalar yaratmak için doğru ürünleri seçmek ve bu ürünleri doğru uygulamak gerekiyor. Bizim de sektördeki bir diğer önemli konumumuz da zaten güvenli yapılar yaratmak.

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

Küresel ısınmayla iklim şartları artık değişiyor. Daha sert kışlar yaşıyoruz, dolu yağışlarıyla karşılaşabiliyoruz.

Biz Baumit olarak 2006 yılında Türkiye pazarına girdik. İlk girdiğimiz yıldan beri de Yapı Fuarı’na katılıyoruz, her yıl farklı ürünlerimizi, sistemlerimizi gösteriyoruz. Bu yıl da yine dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde yeni bir ürünümüz var, Power Sistem. Bunun hikayesinden biraz bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz küresel ısınmayla iklim şartları artık değişiyor. Daha sert kışlar yaşıyoruz, dolu yağışlarıyla karşılaşabiliyoruz. Tabi ki bu sert şartlar, dolu yağışları, bu darbeler dış cephelere de çok zarar veriyor. Bizim bu yeni sistemimiz, dış cephelerde ektra koruma sağlayan, darbe dayanımı arttırılmış bir sistem. Dolu yağdığında ya da örnek veriyorum, iklim şartları olmasa da çocuklar top oynayabiliyor, dolayısıyla ekstra koruma sağlayan bir sistem sunuyoruz. Onun dışında biz dış cephede uzman olduğumuzu belirten ve bu yönde çalışmalar yapan bir firmayız, o yüzden dış cephede hem renk hem doku anlamında bir takım çalışmalarımız var. Onları sergiliyor ve bu konuda bilgiler veriyoruz. Özellikle tasarım cepheler yaratabilmek için bir takım ürünlerimiz var, CreativTop gibi. Fuarda beton görünümlü cepheden pürüzsüz görünen cepheye çok farklı tasarım alternatifleri sunabildiğimiz ürünlerimizi tanıtıyoruz.

Yapı Fuarı hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

Önceki yıllara göre şöyle bir değişim var her yıl büyüyerek devam ediyor. Bölgenin ve sektörün en büyük fuarı o yüzden öneminin farkındayız. Bu sebeple de pazara girdiğimiz ilk günden beri Yapı Fuarı’na katılmaya devam ediyoruz. Katılımcılar anlamında da tabi ki profil her sene biraz daha farklılaşabiliyor, artık genç kitle, üniversite öğrencileri fuara ilgi gösteriyor. Ustalar, uygulayıcılar fuara gittikçe ilgi göstermeye başladı. Bunlar önemli şeyler. Tabi ki büyük projelerin, profesyonellerin bakışı biraz daha farklı. Biz firmalar olarak daha büyük projelere kendimiz ulaşabiliyoruz, ama yine de daha ufak tefek bir takım projeleri yakalamak anlamında da bize fayda sağladığına inanıyoruz. Burada sektörde bir marka olarak bulunmanın faydasına inanıyoruz, çünkü kendimizi, yeniliklerimizi ve varlığımızı burada daha kolay ifade edebiliyoruz ve markamızın değerine de katkı sağladığını düşünüyoruz.