(KYK) Pazarlama Lideri Halil Karakulak: “Binaların ömrü çok kısa”

Yapı Fuarı kapsamında düzenlediği etkinlikle yapısal sorunlara profesyonel çözümler sunan KYK Yapı Kimyasalları; su ve ısı yalıtımı, havuz yalıtımı, temel perde yalıtımı, büyük ebatlı seramik uygulaması ve teras yalıtımı konusunda uygulamalı eğitimler veriyor.

Katılımcılara su ve ısı yalıtımı konusunda bilgi veren KYK Pazarlama Lideri Halil Karakulak, su yalıtımı yapılmayan binaların ömrünün çok kısaldığına dikkat çekerek, “ Binaların taşıyıcı sistemine zarar veren en büyük sorun korozyon yani paslanmadır. Bunun önüne ancak gerçek anlamda uygulanmış yalıtımla geçebiliriz.” dedi

Su yalıtımı yapılmayan binalarda betonun bütünlüğünün bozularak taşıyıcı özelliğinin kaybolduğunu belirten Karakulak, “Normal koşullarda binaların ömrü 100-150 yıl olması gerekirken ne yazık ki ülkemizde 30-40 yıl arasına düştü. Bu çok önemli bir sorun. Çözümü ise proje aşamasında tüm su yalıtımı detaylarını netleştirmektir. Yalıtım bina maliyetine yaklaşık yüzde 3’lük ek bir yük getiriyormuş gibi gözükse de yalıtımsız binalarda ilerleyen yıllarda bina maliyetinin yüzde 50 sine yakın maliyet artışları görülebiliyor.” şeklinde konuştu.

KYK’nın uygulamalı eğitim programları Yapı Fuarı süresince devam edecek.