(Kastamonu Entegre), Florida’da KASTAMONU USA şirketini faaliyete geçirdi!

Ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan KASTAMONU ENTEGRE, stratejik pazarları arasında yer alan ABD’de önemli atılımlar yapıyor. ABD’deki geniş orman varlığı ve gelişmiş lojistik imkânlarından yararlanan KASTAMONU ENTEGRE, geçtiğimiz ay Florida’da Kastamonu USA şirketini faaliyete geçirdi. 

Yaklaşık 10 yıldır, MDF üretiminde kullandığı cips (ağaç yongası) ihtiyacının bir bölümünü ABD’den karşılayan ve sahibi olduğu gemi ile Türkiye’deki fabrikalarına taşımasını yapan KASTAMONU ENTEGRE, Florida’da kurduğu şirketle ABD’deki varlığını resmi olarak da tescillemiş oldu. Bu kuruluşla birlikte hammadde tedarik güvencesi ve fiyat avantajı sağladıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, böylece yurtiçi rekabette bir adım daha öne geçtiklerini belirtti.

Kastamonu Entegre olarak 10 yıldır, kesintisiz çift haneli büyüdüklerini ve son dönemde yaptıkları yatırımlarla sektörde dünya sıralamasını değiştirdiklerini ifade eden Haluk Yıldızşunları söyledi: “KASTAMONU ENTEGRE olarak sürdürülebilir büyüme için yeni pazar ve yeni hammadde kaynaklarına yatırım yaparak, sadece Türkiye pazarını değil tüm dünya pazarını hedefliyoruz. Sektördeki yarım asra yakın tecrübemizle hayata geçirdiğimiz Kastamonu USA’in bizi hedeflerimize daha da yakınlaştırdığına inanıyoruz.”

Haluk Yıldız
Haluk Yıldız

 

Kastamonu Entegre Hakkında

1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2015 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2015 yılında 350 milyon doları yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’te olmak üzere toplam 10 farklı lokasyonda 13 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 93 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 400 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için: www.Kastamonu Entegre.com.tr