Türkiye’nin ilk ‘HİBRİT IŞIK KULESİ’ Bauma Fuarı’nda görücüye çıktı!

Teksan, inşaat sektörüne yönelik çözümleri ile Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük yapı inşaat fuarı olan Bauma 2016’ya katıldı. İnşaat sektörünün yakından takip ettiği fuarda Teksan Ar-Ge’deki gücünün son örneği olan ‘hibrit ışık kulesi’ni tanıttı. Türkiye’de ilk kez Teksan tarafından üretilen ‘hibrit ışık kulesi’ elektrik enerjisinin olmadığı inşaat sahalarında sağladığı avantajla Bauma 2016’da yoğun ilgi gördü.

60 ülkeden 3 bin 400 firma en son ürünlerini ve sektördeki son yenilikleri Bauma 2016 Fuarı’nda tanıttı. Kesintisiz güç sistemleri konusunda dünya markası olma vizyonu ile çalışmalarını sürdüren Teksan da fuarda en son teknoloji ile geliştirdiği ürünlerini görücüye çıkardı. Ar-Ge’de iddialı olan şirket lansmanını ilk kez Bauma Fuarı’nda yaptığı Türkiye’nin ilk ‘hibrit ışık kulesi’ ile ses getirdi.

Sektördeki gelişmeleri yakından izlediklerini söyleyen Teksan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler; “Global bir marka olma hedefimizde uluslararası fuarların önemli bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda sektörümüzle ilgili büyük etkinliklerin hemen hemen hepsinde yerimizi alıyoruz. Yapı ve inşaat sektörünün en büyük fuarı olan Bauma’ya da 2007 yılından bu yana katılıyoruz. Yüzde 100 yerli sermaye ile ürettiğimiz ürünlerimizi 120’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Ancak ihracatımızı çok daha fazla artırmayı planlıyoruz. Bauma gibi fuarların bu amacımıza önemli oranda hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Örneğin; fuara ilk katıldığımız yıl ürünlerimizi Bolivya ve Yeni Zelenda’ya ihraç etmeyi başarmıştık” dedi.

Bugün Türkiye ve yurtdışında çok sayıda yapı, havalimanı vb. inşaat projelerinde ürünlerinin kullanıldığını belirten Burak Başeğmezler açıklamalarına “Ar-Ge çalışmalarımızın son ürünü olan hibrit teknolojisi ile ürettiğimiz ‘hibrit ışık kulesi’ni ilk kez Bauma Fuarı’nda tanıttık. Türkiye’de bir ilk olan ‘hibrit ışık kulesi’, elektrik enerjisinin olmadığı inşaat sahalarında kullanım için büyük bir avantaj yaratıyor. Hibrit ışık kulesi güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve akıllı batarya yönetim sistemi sayesinde yakıt tüketimini yüzde 73 oranında düşürüyor. Normal ışık kulelerinde 7 saat olan motor çalışma süresini 1 saate düşüren hibrit ışık kulesi sadece düşük yakıt tüketimine bağlı karbon ayak izinin azaltılması değil aynı zamanda sağladığı düşük ses emisyonu ile de çevre dostu bir ürün olarak dikkat çekiyor. Hibrit teknoloji sayesinde motorun daha az çalışmasına olanak sağlayan sistem bakım onarım ve işletim masraflarında ciddi bir tasarruf sağlarken motorun kullanım ömrünün de artmasına olanak sağlıyor” diyerek devam etti.

Türkiye ulusal Ar-Ge sıralamasında 136. sırada yer aldıklarını belirten Başeğmezler, cirolarından ciddi bir oranı Ar-Ge’ye ayırdıklarını ve bu yönleriyle farklılaştıklarını söyleyerek açıklamalarını bitirdi.

Burak Başeğmezler
Burak Başeğmezler

Teksan Hakkında:

Enerji sektöründe kesintisiz güç çözümleri ile hizmet veren Teksan, 1994 yılında kuruldu. Ürün gamında; dizel jeneratörler, doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setleri, yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, mobil aydınlatma kuleleri, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan hibrit güç sistemleri bulunuyor. Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapan Teksan, ürünlerini 120’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Yerli istihdamı artırmak ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak amacında olan Teksan bünyesinde 650 kişi çalışıyor. Satış sonrası hizmetlerde de iddialı olan firmanın 10 Bölge Müdürlüğü ve 20’ye yakın bayisi bulunuyor ve deneyimli ekibiyle yıllık 40 bin noktaya servis verebiliyor. Ar-Ge’ye Türkiye ortalamasının üzerinde yatırım yapan şirket, ulusal Ar-GE sıralamasında 136. sırada yer alıyor.