[kitap]: Çağdaş Sanat Müzeleri

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), sanat kategorisinde Çağdaş Sanat Müzeleri adlı kitabı yayımladı. Zaragoza Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde görev yapan J. Pedro Lorente’nin kaleme aldığı kitap, Şeyda Öztürk tarafından Türkçeye kazandırıldı. J. Pedro Lorente’nin bu kitabında, ilk çağdaş sanat müzelerinin nerede, nasıl ve kim tarafından yaratıldığına ilişkin sorular tartışılıyor. Kitapta, çağdaş sanat müzeleri kavramı ve tarihinin yanı sıra bu müzelerin tasarım ve sunumunun zaman içinde değişen biçimleri de ele alınıyor. Kitap, çağdaş sanat müzelerinin gelişimini uzun vadeli ve evrensel bir perspektife oturtulmuş bir anlatıyla sunarak konuyu uluslararası bir perspektife yerleştirmeyi de başarıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY), sanat kategorisinde yayımladığı Çağdaş Sanat Müzeleri adlı kitap raflardaki yerini aldı. Zaragoza Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde görev yapan ve birçok uluslararası sanat kuruluşunun üyesi J. Pedro Lorente’nin kaleme aldığı kitap, Şeyda Öztürk tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Lorente, kitabında çağdaş sanat müzeleri kavramı ve tarihinin yanı sıra bu müzelerin tasarım ve sunumunun zaman içinde değişen biçimlerini araştırarak, ilk çağdaş sanat müzeleri nerede, nasıl ve kim tarafından yaratılmıştı sorularına cevap arıyor.

Benimsenen tarih yazımı yönteminin tanıtıldığı ve terminoloji meselelerinin ele alındığı kitabın birinci bölümünde, 19. yüzyılda Paris’teki Musée des Artistes Vivant’ın oluşturduğu paradigma ve Avrupa’nın geri kalanındaki muadilleri ele alınıyor. İkinci bölümde bu müzelerin 1930’dan günümüze kadarki öyküsü gözden geçiriliyor ve 20. yüzyıl boyunca Batı’nın geri kalanında benzerleri ve karşıt örnekleri kurulan New York’taki Museum of Modern Art yeni uluslararası model olarak sunuluyor. Sonsöz bölümünde ise müze alanındaki son gelişmeler inceleniyor.

Kitap, çağdaş sanat müzelerinin gelişimini uzun vadeli ve evrensel bir perspektife oturtulmuş bir anlatıyla sunarak konuyu uluslararası bir perspektife yerleştirmeyi de başarıyor. Büyük müze başkentlerinin (Paris, Londra ve özellikle New York) kendi müze içeriğini oluşturma modelini ne ölçüde uygulayabildiğini değerlendiren kitap, bir yandan da bu modellerin başka yerler üzerindeki etkisini teslim ederek müze içeriği oluşturma pratiğinin etkileyici yönlerini sergiliyor. Kitap, günümüzde kültürel planlama girişimlerinin sıklıkla tarihsel kullanımlar tarafından şekillendiğini ortaya koyuyor.


 

Künye Bilgisi:

Çağdaş Sanat Müzeleri

J. Pedro Lorente

İngilizceden çeviren: Şeyda Öztürk

Yayına hazırlayan: Berna Akkıyal

Düzelti: Ulya Soley, Sevim Gözcü

Mizanpaj uygulama: Kamuran Ok

1. Baskı: İstanbul, Mart 2016

Ana Kategori: Sanat

Fiyat (KDV Dâhil): 22 TL

ISBN: 978-605-5250-87-4

Ebat: 13,5 x 20 cm.

Sayfa Sayısı: 196

Kapak Türü: Karton Kapak

Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika no: 18318

İstiklal Caddesi No:181 Merkez Han Beyoğlu/İstanbul +90 212 393 6000

kup@ku.edu.trwww.kocuniversitypress.comwww.kocuniversitesiyayinlari.com


 

Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor.

Burasının Bilgisi dizisinde, bu coğrafya hakkında ve/veya bu coğrafyadan (geniş anlamıyla Ortadoğu) araştırmacılar tarafından yazılmış kitaplar yer alıyor. Literatüre ciddi katkı sağlayan, paradigmaları sorgulayan ya da değiştiren, daha önce kullanılmamış bulguları ya da uygulanmamış analiz yönetimlerini benimseyen önemli çalışmalar bunlar. Tarih, sanat tarihi, siyaset, sosyoloji, arkeoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar alanlarında yapılmış araştırmalar öne çıkıyor.

Uçbeyleri dizisi genel okuru hedefleyen, her alt dizide o alanda bildiklerimizin sınırını ortaya koyan (“state-of-the-art”) ya da o sınırı ileri taşıyan, iyi yazılmış, ilginç ve ufuk açıcı kitaplardan oluşuyor. Pozitif bilimler, beşeri bilimler, sosyal bilimler, edebiyat kuramı, sanat, hukuk, tıp, etik gibi alanlar bu dizinin kapsamına giriyor.

Maddiyat dizisiyse Uçbeyleri’nin yaklaşımını finans, ekonomi, işletme, inovasyon, girişimcilik alanlarına uyguluyor.

KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor.

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.