(Filli Boya) 3.382 TON ATIĞI Sanayiye Kazandırdı

Filli Boya, 2015 yılında üretim ve hizmet faaliyetlerinden kaynaklanan 3.382 ton atığı geri dönüşüme göndererek, ülke ekonomisine geri kazandırdı. Enerji verimliliği uygulamaları ile tanınan, sürdürülebilirlik kavramına inanan, çevreye duyarlı politikalar üreten marka, doğal kaynakların tasarrufuna ve atık malzemelerin çevreci geri dönüşümüne özen gösteriyor.

Sürdürülebilir kalkınmanın, ancak üretimde enerji kaynaklarının verimli kullanılmasıyla gerçekleştirileceğine inanan Filli Boya, üretim süreçlerini bu bilinçle sürdürüyor.

Ham Madde Olarak Geri Dönüşüyor

Çevreci kurumlar tarafından örnek tesis olarak gösterilen Filli Boya, “Ambalaj Atıkları” “Değerlendirilebilir Tehlikeli Atıklar” ve “Değerlendirilemeyen Tehlikeli Atıklar” olmak üzere 3 ana grupta topladığı atıkları, Gebze tesislerinin “Atık Depolama ve Geri Dönüşüm Merkezi’nde” ayrıştırıyor. 152.000 m² üzerinde yaklaşık 90.000 m² kapalı alanda kurulu, yıllık üretim kapasitesi 348 bin ton olan tesis atıkların sanayide tekrar hammadde olarak kullanılmasına imkan sağlıyor.1455784666_Gebze_Fabrika_5

En Çevreci Tesis

2013 yılında ‘’Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler Birliği Çevreci Tesisler ‘’ kategorisinde Gebze Belediyesi tarafından “Çevreci Tesis” ödülüne layık görülen Filli Boya, 2014 yılında da 953 tonu tehlikeli atık olmak üzere toplamda 3.758 ton atığın geri dönüşümüne doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunmuştur.

TSE EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine sırasıyla, “TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri”, “TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi” ve “TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi” belgelerini de ekledi.

2011 yılında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından “TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” kapsamında belgelendirilen Filli Boya, “TS ISO EN 9001 Kalite Yönetim Sistemi” belgesine sahip olup, 2010 yılında “14001 Çevre Yönetim Sistemi” belgesini de almaya hak kazanarak çevreye olan duyarlılığını tescillemiştir.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından 2006 yılında düzenlenmiş “Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonunda büyük işletmeler dalında “Çevre Teşvik Ödülü” alan Filli Boya; enerji verimliliği, kaynak tüketimi, atık yönetimi, geri kazanım ve geri dönüşüm uygulamalarıyla ülkemiz geleceğine, doğal kaynaklarına, çevresine ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor.1455784666_Gebze_Fabrika_3


 

Filli Boya

Kurulduğu 1988 yılından beri inşaat malzemeleri sektörünün lideri olan Betek A.Ş., 1993 yılında inşaat boyları alanında Avrupa’nın en büyük boya markası Caparol ile teknolojik işbirliği yaparak, ‘’Filli Boya’’ markası adı altında Avrupa’nın teknolojik zenginliğini Türkiye’ye taşıdı. 2003 yılında yalıtım sektörüne girerek Dünyada 50 yılı aşkın ürün ve uygulama tecrübesine sahip Capatect Isı Yalıtım Sistemi’ni Türkiye pazarına sundu. Filli Boya; yüksek teknolojiye sahip 152.000 m2’lik modern tesislerinde 1300’ü aşkın profesyonel çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Yıllık 384 bin ton üretim kapasitesiyle her üründe AB’nin büyük önem verdiği çevre koruma ve çevre sağlığını dikkate alarak, AB Boya Standartlarına uygun üretim yapıyor. Avrupalı bir ortakla üretime geçen ilk Türk boya şirketi olan ‘’Filli Boya’’, sektörüne ilk yabancı sermaye girişini de sağlamıştır. Bugüne kadar Türk boya ve ısı yalıtım sektöründe henüz bilinmeyen ürünleri piyasaya sunarak; “kaliteli üretim yapan, öncü ve yenilikçi marka” kimliği kazanan ‘’Filli Boya’’, sanayide örnek gösterilen biçimde, bilinen en kısa sürede boya ve yalıtım sektörünün en güçlü firması olmuş, 2001 itibariyle boya; 2010 yılı itibariyle de ısı yalıtım sektöründe pazar liderliğini yakalamıştır.