[Proje] : Protel Binası

Proje Adı: PROTEL BİNASI

ŞİŞLİ/ İSTANBUL, 2014

Mimari: HS MİMARLIK

İç Mimari: HS MİMARLIK

Peyzaj: DS MİMARLIK

İşveren: PROTEL, METİN ARGHAN

 

Protel Binası şirketin farklı adreslerdeki birimlerinin tek mekanda toplanması ve hızlı büyüyen ekibe potansiyel genişleme alanlarının sağlanması amacıyla yapılmıştır.

Bina zemin, 1. Kat, 2.Kat, Çatı Kat, Teras ve 4 bodrum kattan oluşmaktadır. Yaklaşık 28mx29.50m dikdörtgen bir arsada, zemin katta 16mx18m taban alanı üzerinde konumlanmış ve üst katlarda 2m konsollarla kat alanları genişletilmiştir. Sokaktan yapıya geçişler köprülerle sağlanmaktadır. 3. ve 4. bodrum katlara ulaştıran rampa ile 2. bodrum kata inen merdivenlerin yer aldığı yan bahçe, komşu parsellerle arasında tanımlı boşluklar yaratır.

Yapı programı yorumlanırken hiyerarşik bir iç kurgu yerine, katlar arası ilişkilenmelere öncelik veren ofis şeması tercih edilmiştir. Bu şemayla katlı düzen değil, yarım katlarla birbirine bağlanan kotlu açık ofis mekanı elde edilmiş ve çalışanlar arasında görsel iletişim seçenekleri çoğaltılmıştır. Yapının merkezinde yer alan ve 3.bodrum kattan çatı kata kadar uzanan iç boşluk, aydınlık bir sirkülasyon alanına olanak verir ve düşeyde de görsel süreklilik oluşturur.

Yapının geometrisini beyaz kutu ve onu saran koyu renk kuşak belirler. Bu kuşak 1. ve 2.katlardaki konsolların çeperlerine takılı panellerden oluşur. Alüminyumdan imal edilmiş olan delikli paneller çeşitli açılarda hareket ederken güneş kontrolü sağlar ve sokakla filtreli bir ilişki kurar. İçerde herşey aydınlık, beyaz, ferah; dışarıdaysa koyu renkli ve mesafelidir.

Parselin sokakla ilişkisini yeniden tanımlayan yapı, iki ayrı blok ve bunların arasındaki iç sokaktan oluşmaktadır. İki bölüm halinde inşa edilen betonarme bloklar, çelik bir merdivenle ve çatı ışıklığıyla birleştirilmiş; iç boşluk çevresindeki koridorlar merdivenle bütünlüklü bir bağlantı kurmak için inceltilmiş betonarme kesitlerle detaylandırılmıştır. Bunlar aynı zamanda bina içinde sokakları oluşturan dolaşım aksları olarak düşünülerek doğal taş kaplanmışlardır.

Yapı malzemeleri seçimininde öncelikle havalandırma sistemine karar verilmiştir. Akışkanlar mekaniği ile ısıtma soğutma ve havalandırma sağlayan ünitelere uygun tavan sistemi ve aydınlatma armatürleri de seçilmiştir.

Çağrı merkezi olarak çalışan bölümlerde akustik önlemler alınarak çalışanların konfor koşullarının sağlanması amaçlanmış, sosyal alanların her mevsimde kullanılabilir şekilde yağmur ve güneşe karşı korunmaları yapılmıştır.

Dış cephe malzemeleri yapının zamanla eski ve bakımsız görünmeyeceği şekilde seçilmişlerdir: Hareketli panellerin arkasında kalan yüzeyler boyalı bırakılmadan titanyumlu çinko kaplanırken, boyalı yüzeylerde de açık renk kullanılmıştır. Böylece ana kütleyi belirleyen prizmatik beyaz kutu içerden ve dışarıdan algılanabilir hale getirilmiştir.

Şirketin kimliğine uygun olarak güncel teknolojik donanımların yapıda kullanılması işveren tarafından istenmiştir. Bu nedenle dış cephe düzeni otomasyonla kontrol edilebilir şekilde tasarlanırken, cam panellere uygulanan bir motor sisteminden referansla cephe detayları oluşturulmuştur. 40 cm genişliğinde ve 3,25 m yüksekliğinde alüminyum ekstrüzyon paneller belirlenen oranda delinerek geçirgen yüzeyler haline getirilmiştir. Alta ve üste yerleştirilen pistonlarla da hareket sağlanmaktadır. Paneller altılı gruplar halinde eksen üzerinde sağa ve sola açılıp kapanırken kumandası da akıllı telefonlarla yapılabiliyor. Bu paneller hem güneş kontrolüne hem de içeridekilerin dışarıyla ilişkilerinde sokaktaki yoğun hareketi filtrelemeye yarıyorlar.

Kaba Yapı:

 • Statik Proje: SOM Mühendislik
 • İksa ve Temel Altyapısı: Siska İnşaat
 • Betonarme ve İnşaat: Sanat Yapı inşaat

Cephe:

 • Alüminyum doğrama, hareketli güneş kontrol sistemi: Schüco, Elit Alüminyum
 • Isı Yalıtım Sistemi: Baumit
 • Titanyumlu Çinko Cephe Kaplaması: WMZINC, Çatısan
 • Dış Cephe Boyası: Jotun
 • Gölgelikler: Sun Square, Güzen Mimarlık

Sirkülasyon: Sanat Yapı İnşaat, Yeniyol Paslanmaz [çelik merdiven, cam korkuluk, çelik profil asansör taşıyıcı sistemi], Thyssen-Krupp[panoramik asansörler ve monşarj], Sanat Yapı İnşaat [koridor doğal taş zemin kaplama]

Çatı: VMZINC, Çatısan [çelik konstrüksiyon çatı ışıklığı ve çatı kaplaması]

Mekanik: ANKA Proje [mekanik proje], Swegon, Akcor[Chilled-Beam Havalandırma Sistemi],

Aydınlatma: HB Teknik [elektrik projesi], Ukon Aydınlatma [aydınlatma projesi], Zumtobel, Durlum, Iguzzini, Wever&Ducre, SLV, Emfa, idem, Optimum Aydınlatma [aydınlatma armatürleri]

Bitirme İşleri:

 • Duvar: Tekno Bims, Knauf
 • Kaplama: VitrA , Sanat Yapı İnşaat, Holm [doğal taş kaplama],
 • Yükseltilmiş Döşeme: Kinspan, ınterface
 • Metal Asma Tavan: Durlum, Holm
 • İç Bölme Sistemi ve Kapı: Deka, Dorma
 • Otomatik Kayar Kapı ve Bölücü Duvar Sistemi: Dorma
 • Akustik Panel: Tacer Aktav Akustik
 • İç mekan Boya: Jotun
 • Otomasyon ve Anahtar Priz Sistemleri: Schneider, Mas Otomasyon

Islak Hacim: Deka[boyalı temperli cam ve ayna], Biberoğlu Ahşap [mobilya], Duravit, VitrA [vitrifiye], Grohe, Hansgrohe, Geberit, Artema, [batarya ve tesisat malzemesi], Seta [aksesuar], Sanat Yapı İnşaat [doğal taş kaplama]

Mobilya ve Aksesuar: Biberoğlu Ahşap, Forbo(Anıl Zemin), Aktav Akustik, Tureks, Granitaş [özel tasarım mobilyalar], Mozaik Design, BMS, Derin, Neotek [hareketli mobilya]

Peyzaj: Sanat Yapı İnşaat, Ses Peyzaj, Holm [balzat zemin kaplama, ahşap zemin kaplama, ahşap oturma elemanı], Sanat Yapı, Ses Peyzaj [çiçeklik, paslanmaz çelik gergi sistemi, bitkilendirme]
proje_karti_29