BUGÜNÜN TÜRKİYESİNDE MİMARLIKTartışıldı!

‘Bugünün Türkiye’sinde mimarlık tartışmak’, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle düzenlenen konferansta ele alındı.İki güne yayılan konferans, ‘mimarlığın kamusallaşması’, ‘mimarlıkta değişim’, ‘sınır aşımı’, ‘alternatif yaklaşımlar’, ‘mimarın rolleri’, ‘eleştiri ve ötesi’ ve ‘işbirlikleri / ortaklıklar’ başlıkları altında Türkiye’nin önemli isimlerini buluşturdu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) 8–9 Ekim 2015 tarihlerinde “Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak” başlıklı konferansı Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlendi.“ACO”, “Kalebodur” “TRIMlineinteriors”sponsorluğunda düzenlenen ve Türkiye’nin mimarlık alanında önde gelen tasarımcı ve kuramcılarını ağırlayan konferansta Mimarlığı ait olduğu toplumsallık zemininde hala konuşmak mümkün mü?” sorusuna yanıt arandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak” başlıklı toplantıda, tanınmış akademisyenlerin yanı sıra, mimari tasarım alanında aktif faaliyet gösteren, Türkiye’deki ve yurt dışındaki projeleri ile ulusal ve uluslararası ortamlarda tanınan önemli mimarlar da, mimarlık ortamını farklı perspektiflerden değerlendirdi. Yapı Endüstri Merkezi salonunda gerçekleştirilen konferansta, “Mimarlığın Kamusallaşması”, “Mimarlıkta Değişim”, “Sınır Aşımı”, “Alternatif Yaklaşımlar”, “Mimarın Rolleri”, “Eleştiri ve Ötesi”, “İşbirlikleri / Ortaklıklar” başlıklı oturumlar farklı disiplinlerden bir araya gelen alanında uzman konuşmacılarla düzenlendi.

Toplantıya ‘World Architecture Community’nin Kurucu Başkanı Suha Özkan’ın açılış konuşmasıyla başlandı. Oturumlara Emre Arolat Architects Kurucusu Emre Arolat, Global Architectural Development (GAD) Kurucusu Gökhan Avcıoğlu, Erginoğlu Çalışlar Mimarlık Kurucu Ortakları Hasan Çalışlar ve Kerem Erginoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Uğur Tanyeli, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Şebnem Yalınay Çinici, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Celal Abdi Güzer, Mimarlık Tarihçisi Bülent Tanju, SO? Mimarlık ve Fikriyat Kurucu Ortağı Sevince Bayrak ve KOTUstudio Eş Kurucusu / Herkes İçin Mimarlık Proje Koordinatörü Yelta Köm’ün de aralarında bulunduğu 25’i aşkın isim konuşmacı olarak katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ‘Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Yöneticisi’ Zeynep Gülşen, yapı dünyası profesyonellerini sundukları hizmetlerle bir araya getirmekten ve desteklemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Evren Aysev Deneç ise, günümüz Türkiye’sinde mekân üretiminin ve dönüşümünün siyasetin önemli bir parçası haline geldiğine dikkat çekerek, inşaat odaklı politik ortam içerisinde, mimarlık alanında bir dizi soruyu gündeme getirmenin ve tartışmaya açmanın önemine dikkat çekti

.

“Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak” konferansı geniş izleyici kitlesiyle Türkiye mimari ortamını temsil edecek çeşitlilik ve zenginlikte bir tartışma ortamı yarattı. Farklı görüşleri savunan, farklı kuşaklardan ve farklı pozisyonlardan mimarları bir araya getiren konferans Türkiye’de mimarlık konuşmak için zemin tanımlama imkânlarının bulunduğunu ortaya koydu.

YEM ve Bilgi Üniversitesi’nin güçlerinin birleşmesi ile sürdürülebilir bir tartışma ortamı yaratılırken, mimarlık gündemine dair ortaya çıkan pek çok tespit, eleştiri ve önerinin her iki kurumun da kaynaklarıyla herkese açık platformlarca paylaşımda olması hedeflendi.”

Konferans öncesinde ve konferans esnasında Twitter üzerinden #bugununmimarligi ve @bilgimimarlik ve @YEMEtkinlik bağlantıları ile katılımcılar oturumlara interaktif olarak katılabildi ve etkinlik ile ilgili görüşlerini paylaştı.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000 öğrencisi ve 24.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’den fazla ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere ve Kuştepe olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir
http://www.facebook.com/istanbulbilgiuniversitesi
http://twitter.com/bilgiofficial 

Yapı-Endüstri Merkezi “Yapı Dünyasının 47 yıldır Bilgi Merkezi”

1968 yılında kurulan Yapı-Endüstri Merkezi, 47 yıldır yapı dünyasına bilgi merkezi olarak hizmet vermektedir. YEM sektördeki üreticilerle, bu ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyanları bir araya getirecek platformlar oluşturmakta, sektöre özel hizmetler üretmektedir. Mimarlık, mühendislik, teknik ve kültür-sanat yayınları ile YEM Yayın, geniş yelpazede sektöre yönelik yerli/yabancı yayınların satışa sunulduğu YEM Kitabevi, sektör paydaşlarını yüz yüze buluşturan yıl geneline yayılan organizasyonları YEM Etkinlik, mimarlık, tasarım, kültür, sanat dergisi YAPI, sektörün en kapsamlı yapı ürün rehberi Yapı Kataloğu, bilgi hizmetleri ve sektörel araştırmalarla sektörü aydınlatan YEMAR, sektörel pazarlama çözümleri sağlayan Bilgi Bankası, yapı dünyasının bilgi portalı yapi.com.tr, mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ve sektörün ihtiyacına yönelik oluşturulan diğer pek çok ürün ve hizmetle Yapı-Endüstri Merkezi yapı dünyasının temel taşlarını oluşturmaktadır.