[Proje] : Ford Otosan Ar-Ge Binası

 

Proje Adı: FORD OTOSAN AR-GE BİNASI

İSTANBUL, 2015

Mimari: TeCe MİMARLIK

Peyzaj: DS MİMARLIK

İşveren: FORD OTOSAN

İçinde çalışan insanları kucaklayan, motive edici ortak çalışma alanları yaratmak düşüncesi üzerine kurulan kompleks olabildiğince şeffaf ve akışkan bir mekan kurgusu üzerinden geliştirildi. Tasarım stüdyosu, açık ofisler, kapalı ve açık oto teşhir alanları, sergi salonu, oditoryum, kafeterya, açık/yarı açık teraslar ve avlulardan oluşan, 1500 kişi kapasiteli Ar-Ge Üssü bir kampüs anlayışıyla ele alındı. Bahsi geçen tüm veriler doğrultusunda, ihtiyaç programının iki ana kitleye dağıtılması ve kitleler arasında tamamen kontrol edilebilir ortak bir yaşam alanı oluşturulması optimum çözüm haline geldi.

TEM otoyoluna cephe veren kompleks 2 ana ofis kitlesinden meydana geliyor. Ofis bloklarından biri otoyola paralel uzanırken diğeri bu blokla bir açı oluşturacak şekilde konumlanıyor. Bu sayede ofis blokları arasında TEM’den algılanmayan gizli bir avluyu oluşuyor. Otoyola paralel konumlanan ön plandaki blok aynı zamanda buradan gelen gürültü ve rüzgara karşı bir bariyer görevi görüyor. Bloklar arası bağlantı çelik köprülerle sağlanıyor. İki kitlenin arasında yer alan kafeteryaya çökük bir alt terasa inilerek ulaşılıyor. Kafeteryanın çatısı ofis zemin katlarından ulaşılabilen bir iç bahçe olarak kullanılıyor ve rekreaktif amaçlı açık gezinti ve buluşma alanları sunuyor.

Doğal ışığın iç ortama olabildiğince taşınabilmesi her iki blokta da bodrum kotuna kadar inen kontrollü geçişe sahip atriumlarla sağlanıyor. Ofislerin çevrelediği atriumlar, katlar arası ofis sirkülasyonunun gerçekleştiği karşılaşma ve mola mekanları olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım stüdyoları, atölyeler ana girişin uzağında ve alt kotta yer alıyor. İki blok bodrum kotunda kafeterya ile birbirbirne bağlanarak tek bir kütleye dönüşüyor.

Cephe yaklaşımında şeffaflık ve geçirgenlik yapıların bütün cephelerinde hissedilebiliyor. Kampüs dışına bakan cepheleri perfore alüminyum levhalardan oluşan bir kabuk sistemi sarıyor. Farklı geçirgenlik değerlerine sahip levhalar pasif güneş kontrolünün yapılmasını sağlıyor. Avlu cephelerinde ise levhalar kaldırılarak cephe şefaflığı arttırılıyor ve avlu ile çalışanların doğrudan görsel temas kuruluyor. Bu tavır mühendislik merkezinin aslında bir bütünün ortadan ikiye ayrılarak ortada bir yaşam alanı oluşturduğunu ifade ediyor. Dış kabuk sistemini oluşturan perfore alüminyum levhalar bükümlerle daha rijit bir hale getirilerek kitlenin dinamik etkisini daha da kuvvetlendiriyor.

Ford Otosan Ar-Ge Üssü, bugüne dek farklı şekillerde tekrarlanagelen ofis tipolojisini yeniden üretiyor. Ancak bunu, önerdiği açık ve kapalı ortak alanlar, kurguladığı farklı ve sürprizli mekansal ilişkilerle zenginleştirerek bir adım öteye taşıyor.

Kaba Yapı:

  • Beton: Gürsoy İnşaat ve Proje Yönetimi

Cephe:

  • Cephe Profilleri: Reynaers Alüminium LTD ŞTİ.
  • Perfore Alüminyum Cephe: Kasso Mühendislik Prefabrika Yapım
  • Camlar: Şişecam & Trakya Cam
  • Seramik Kaplamaları: Kale Seramik
  • Alüminyum Doğrama İşleri: FYT Müh. ve İnş. ve Alüminyum

Mekanik: İnsel Yapı ve Teknik Donanım, ARÇELİK, Densuk Mühendislik

Bitirme İşleri:

  • Duvar: Nuh Gazbeton
  • Bazalt ve Andezit Zemin Kaplaması: Emre Taş ve Madencilik
  • Saten Alçı İşleri, Sıva İşleri ve Asma Tavan İşleri: Şahinler

Islak Hacim: E.C.A Seral  [armatürler], Demir Kardeşler [ayna işleri], Vetkom İnşaat Mobilya

Mobilya ve Aksesuar: Nurus, Ürosan Mobilya


proje_karti_21