(VitrA) ile MİMARİ KEŞİF kapsamında: Venedik’ten Bozüyük’e mimari yolculuk

VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ortak projesi VitrA ile Mimari Keşif kapsamında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans öğrencileri, VitrA’nın Bozüyük’teki tesislerini ziyaret etti. Öğrenciler; Ekim ayında Venedik’e yapılan keşif gezisinin ardından 6-7 Nisan’da gittikleri Bozüyük’te, VitrA ve Artema üretim tesislerinin yanı sıra VitrA İnovasyon Merkezi’ni de gezdi. Yetkililerden vitrifiye, karo ve armatürün tasarım ve üretim süreçleri hakkında bilgi alan öğrenciler; İnovasyon Merkezi’nde, Türkiye’den ve dünyadan ünlü mimarların, VitrA ürünlerini kullanarak oluşturduğu enstalasyonları inceledi.

VitrA, geleceğin mimarlarının çağdaş bilgilerle donatılmasına zemin hazırlamak amacıyla, 2006 yılından bu yana, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ile işbirliği yapıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen “Dünya Kentleri” dersinde, öğrenciler; modern mimarlık dağarcığına kattıkları değer açısından dünyadaki önemli metropolleri irdeliyor. VitrA’nın desteğiyle yapılan mimari keşif gezisiyle, şehirleri yakından tanıma fırsatını elde ediyor. Sergi, panel ve kitapla zenginleştirilen proje kapsamında, bugüne kadar Viyana, Şikago, Londra, Amsterdam, Barselona, Hamburg, Berlin, Paris ve Venedik şehirleri ele alındı.

(VitrA) ile (Mimari Keşif) kapsamında- Venedik’ten Bozüyük’e mimari yolculuk !-2

VitrA ve Artema Üretim Tesisleri

1977’de kurulan ve 1995’te tümüyle yenilenen fabrika; kapasite, teknoloji ve kalite bakımından seramik sağlık gereçleri üreten tesisler arasında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Fabrikada; yılda 5 milyon adet seramik sağlık gereci, 2,5 milyon adet armatür ve 3 milyon adet banyo aksesuvarı üretiliyor. 1991’den bu yana faaliyet gösteren fabrikanın üretim kapasitesi ise 20 milyon m2’yi aşıyor.

VitrA İnovasyon Merkezi

Bozüyük’te 2011 yılında kurulan ve Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun eko-inovasyona ve tasarıma dayalı üretim felsefesinin hayat bulduğu Merkez, 5.000 metrekarelik 3 katlı bir binada faaliyet gösteriyor. Merkezde, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun tüm markalarının rekabet gücünü artıracak yeni ürün, malzeme, süreç ve teknolojiler araştırılıp hayata geçiriliyor. Nano teknoloji, elektronik, su ve enerji, sensör teknolojisi, akustik, ergonomi ve kompozit malzemeler gibi alanlar inceleniyor.