KHALID SHAFAR’ın (Şehrin Bankı) tasarımı, (d3 ile Tanışma) festivaline konuk oldu

Saygın Emirati tasarımcısı Khalid Shafar tarafından tasarlanan ve termal modifiye Amerikan dişbudak ağacı kullanılarak yapılan 4.68 metre uzunluğundaki açıkhava oturma enstalasyonu ‘ŞEHRİN Bankı’, 2-4 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşen ‘d3 ile Tanışma’ festival organizasyonunda odak noktası oldu. Organizasyon, Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ile yerel yetenekleri desteklerken, uluslararası tasarım, lüks ve moda markalarına da yaratıcı bir merkez sağlamayı amaçlayan ve kısaca d3 olarak adlandırılan Dubai Design District (Dubai Tasarım Bölgesi) tarafından yapılan ortaklaşa bir çalışmadır. Northland Orman Ürünleri tarafından bağışlanan ve termal modifiye Amerikan dişbudak ağacı ‘CAMBIA’ ile üretilmiş olan toplam dört bank, üç günlük festival süresince sergilendiler.

Aralarında Zaha Hadid, David Adjaye, Matteo Thun, Sou Fujimoto, Norman Foster ve Paul Smith gibi isimlerin de yer aldığı tasarım dünyasının da büyük beğenisini kazanan, Shafar ve d3 ile gerçekleşen bu işbirliği, Amerikan sertağaçlarını yaratıcı projelerle teşvik etmeyi amaçlayan AHEC’in, Ortadoğu ve uluslararası alandaki öncelikli girişimleri üzerine inşa edildi. AHEC’in Bölge Direktörü Roderick Wiles, nispeten basit ama dikkatlice kontrol edilen ısıtma işlemiyle gerçekleşen termal-modifikasyon sayesinde, seçilmiş bazı Amerikan Sertağaç türlerinin rahatlıkla dış mekanda ve hatta yüksek nem ortamlarında kullanılabilen dayanıklı keresteye dönüştürülebileceğini ifade etti. Bu bilgilerden yola çıkan Shafar da, dış mekanda rahatlıkla kullanılan bir bank tasarlayarak, ağacın güzelliğini halka göstermek ve bir yandan da BAE’nin zorlu iklim koşullarına bile dayanabilen malzeme dayanıklılığını sergilemeye karar verdi.

Ünlü tasarımcı Khalid Shafar, bu projeyi kendi sözleriyle şöyle açıkladı; “ŞEHRİN Bankı tasarımında, kamu demografik özelliklerinin dünya üzerindeki herhangi bir yere göre değişmesi ve projenin Dubai silüetiyle karşı karşıya bulunan, d3 konumunun ufkuyla, zemininde yer alması fikirlerinin ortaklaşa yansıması söz konusu.  Bu bank şeklinden işlevine tüm özellikleriyle, bireyleri ayırmadan, yaşı, bedeni veya yetenekleri ne olursa olsun herkes için bir yer sunmaktadır. Bankın dış kısmı termal modifiye Amerikan dişbudak ağacıyla yapılmışken iç kısmı,  d3 konumunu ve çevrede devam eden inşaatı yansıtan, üç standart ölçüdeki yapı taşlarıyla dolduruldu. Bu tasarım aynı zamanda, bankın dışındaki temiz ahşap çerçeveye tezat bir sanayi görünümü vermeyi sağlamaktadır.”

Neredeyse 5 metre (4.68m) uzunluğunda ve 40cm genişliğindeki bank, çocuklar, yetişkinler, hatta yaşlılar ve bebekler için farklı yükseklikleri ile, mümkün olan en geniş demografik özellikteki kişilerin rahatlıkla oturabilmesi için tasarlanmıştır. Shafar bu büyük ölçekli fonksiyonel bankı, diğer parçalar arasında öne çıkması ve bir kamu ortamında daha fazla kişinin alan paylaşarak iletişebilmesine hizmet etmesi için kasıtlı olarak tasarladığını belirtti. Ayrıca ham doğal kaplama ile de, doğal doku, desen ve termal modifiye Amerikan dişbudak ağacının koyu renginin açığa çıkabildiğini ifade etti. AHEC, bankın ‘d3 ile Tanışma’ organizasyonunda sergilenmesiyle birlikte,  termal modifiye Amerikan sertağaçlarının dış mekanlardaki kullanım potansiyelini göstermek ve özellikle de, artan boyutsal sağlamlığı ve ahşabın çürüme direncine bağlı olarak hizmet ömrünü uzatan, bakımını kolaylaştıran üstün yapısına dikkat çekmeyi umut ediyor.

KHALID SHAFAR’ın (Şehrin Bankı) tasarımı, (d3 ile Tanışma) festivaline konuk oldu!-2

“Khalid Shafar ve Dubai Design District ile olan bu işbirliği, parke dayanıklılığını geliştirmede kullanılan yeni teknolojilere dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Dünya genelinde termal modifiye sertağaçları için gelişmekte olan bir pazar var ve Dubai’de bu büyük potansiyeli sergileyebilmek harika” diyen Roderick Wiles, sözlerine şöyle devam etti;  “Biz bu teknolojinin, gelecekte ahşabın dışarda kullanımıyla ilgili önemli bir unsur olduğuna inanıyoruz. Pazar her geçen gün büyürken, tasarımcılar ve mimarlar ahşabı kullanmak istiyorlar ama tabii ki bu malzeme de, iyi bir performans göstermek, iyi görünmek ve uzun ömürlü olmak zorundadır, yoksa rekabet edemez. Termal-modifikasyon, hiçbir kimyasal madde kullanmadan dayanıklılığı artıran bir yöntemdir ve  diğer malzeme çözümlerine oranla çok düşük çevresel etkileri vardır. Termal-modifikasyon, Amerika’nın iyi yönetilen ormanlarından üretilen ahşabı işleyerek, yüksek kaliteli, çevre dostu ve bazı ithal tropikal ağaç türlerine sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. “

Wiles’a göre, artan çevre bilinci ve sıkı çevre düzenlemeleri nihai tüketicileri, sürdürülebilir yönetimi ve düşük çevresel etkileri kanıtlanmış olan ahşap kaynaklarını değerlendirmeye yönlendiriyor. Termal-modifikasyon süreci (ayrıca ısı işlemi olarak da bilinir) artık, eskiden yalnızca tropik sert ağaçlarının sunduğu çürümeye karşı dayanıklılık ve direnç özelliklerini ılıman sertağaç türleriyle de gerçekleştirebilmeyi sağlıyor. Kavram yeni değilse de, termal-modifikasyon bugün, özenle geliştirilmiş teknolojiyi kullanan endüstriyel bir süreçtir ve Amerikan sertağaçları için gerçek bir yeni fırsatı temsil etmektedir. Temiz ve verimli enerji teknolojisi olan termal modifikasyon işlemi, kontrollü bir atmosferde yüksek ısı kullanırken, hem kimyasal hem de fiziksel özelliklerini değiştirerek, ahşabın  boyutsal dengesini ve bozulma direncini geliştirmektedir.

‘d3 ile Tanışma’ festivali, bölgedeki yeteneklerin yaratıcılığını kutlamak ve teşvik etmek için organize edilmiştir. Tasarım, sanat, moda, yemek deneyimi ve eğlence alanlarının, BAE ve ötesinden, en dinamik ve özgün yaratıcı yeteneklerini ağırlayan bu üç günlük etkinlik sayesinde, yaratıcı yetenekler de d3 bölgesini evleri gibi görmeye başladılar. Organizatörler amaçlarının, yerel halk, tasarımcılar, kültürel meraklıları, öğrenciler ve turistleri, ‘d3 ile Tanışma’ çatısı altında biraraya getirmek ve bu paylaşım ilhamıyla, Dubai’nin tasarım merkezinin bir parçası olma fırsatını sunmak olduğunu belirtiyorlar.

KHALID SHAFAR’ın (Şehrin Bankı) tasarımı, (d3 ile Tanışma) festivaline konuk oldu!-1


AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için http://www.americanhardwood.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dubai Design District (Dubai Tasarım Bölgesi) Hakkında:

Kısaca d3 olarak da bilinen Dubai Design District (Dubai Tasarım Bölgesi), Birleşik Arap Emirlikleri’nin tasarım, moda, sanat, ve lüks endüstrisinin büyümesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. İşletmeler, girişimciler ve bireyler için bölgenin tasarım sahnesinin tam kalbinde yer alacak yaratıcı bir topluluk imkanı sunmaktadır. d3, bu yıl tamamlanması beklenen 11 bina ile, TECOM Yatırımları ‘serbest bölge iş parklarının en yenisidir. Bir kez yapıldıktan sonra d3, tasarım, moda, sanat ve lüks endüstrisinin tam değer zincirine hizmet eden yapısıyla, dünya standartlarında yaratıcı bir topluluk oluşturma vizyonu ile yerel, bölgesel ve küresel tasarım yeteneklerini biraraya getirir, teşvik eder ve destekler.

d3 tesisleri üstün tasarım enstitülerinden, konut, konukseverlik, perakende ve ofis alanlarına kadar her şeyi içerecektir. Bölge, belirgin ortak alanlar, benzersiz sokak mobilyaları ve gölgeli yürüyüş yolları ile karakterize edilecektir. Proje, eşsiz yiyecek ve içecek satış alanları, tasarım otelleri, butik perakende satış ve çok kullanımlı açık alanlarla doldurulan, 1.8km uzunluğundaki kıyı gelişimini içerecektir.

Dubai’nin İş Bölümü (Business Bay bölgesi) bitişiğinde ve Mohammed Bin Rashid Şehri’ne yakın bulunan d3, şehrin arteriyel otoyol ve iki uluslararası havaalanlarına da çok kısa bir mesafededir. Dubai’nin tarihi ve ticaret merkez üssü ağzında, dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall ve dünyanın en uzun binası Burj Khalifa’nın merkezinde yer almaktadır.

Dubai’nin dünya ülkelerinin yüzde 90’ından yalnızca, sekiz saat uçuş süresi mesafesinde yer alması sebebiyle d3, dünyanın en merkezi tasarım, moda ve lüks destinasyon adresi olacaktır. 2020 Dubai Moda yılının hedefleri önderliğinde ilerleyen ve moda endüstrisinin büyüme potansiyelini geliştiren stratejik planlamanın bir parçası olan bu yaratıcı topluluk, Dubai’nin inovasyon yönelimli ekonomi hedeflerini desteklemektedir. Daha detaylı bilgi için http://www.dubaidesigndistrict.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Khalid Shafar Hakkında:

Khalid Shafar, Emirati’nin önde gelen obje ve mobilya tasarımcısıdır. Dubai’deki Amerikan Üniversitesi işletme bölümü mezunu olarak, neredeyse yedi yıl boyunca pazarlama ve iletişim alanlarında çalışmıştır. 2005 yılında, Güzel Sanatlar’da İç Tasarım diplomasını almış ve2009 yılı sonunda pazarlama kariyerine son vererek, tasarım tutkusunun peşinden gitmeye karar vermiştir. O günden beri de, Mobilya & Obje tasarımıyla ilgili olarak önce İngiltere’deki Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’nde, daha sonra da Yeni Zelanda Nelson’daki Ağaç İşleme Merkezi’nde eğitim alarak, uzmanlaşmıştır.

2011 yılında Dubai’de kendi stüdyosunu açan Khalid, 2012 yılı Kasım ayında, ilk vitrin alanı ‘KASA’nın açılışını gerçekleştirdi. Khalid’in tasarıma yaklaşımı, şekil, hareket, duygu ve özellikle de nesnelerin ‘hikaye’lerini anlatırken kişisel ifadesini ortaya koymaya dayalıdır. Khalid Shafar nesnelerinin ortak özellikleri, zengin detaylar içeren sade çizgiler ve özenli malzemeler kullanarak yapılmasıdır. Bu şık tasarımlar, 50, 60 ve 70’li yılların avangard stilinin, bugünün mobilya trendleri ile yeniden yorumlanarak canlanmasıdır. Daha detaylı bilgi için http://www.khalidshafar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.