(Dip-Tech) “Cama Dijital Seramik Baskı” ile Kanada Ryerson Üniversitesi’ndeki Yeni Yeşil Bina parlıyor!

Fotoğraflar: Clifton Li

Şubat 2015’te açılan Toronto Ryerson Üniversitesi’ndeki yeni Öğrenci Öğrenim Merkezi son derece kısıtlı bir bütçe ile hem sürdürülebilirlik hem de inovasyondaki olağanüstü başarıları ile birbirine bağlı birçok aşamada öncülük yapıyor.

Tasarımı Toronto’dan Zeidler Partnership Architects ile Oslo ve New York City’den Snøhetta tarafından yapılan sekiz katlı binada 5,000 metrekarelik beyaz geometrik motiflerle bezeli dijital baskılı cam cephe göz kamaştırıyor. Motif tasarımı, camın içine dijital seramik baskı, camın işlenmesi ve yerleştirilmesi tekniklerinin her biri binanın genel tasarımı ve işlevselliği açıdan kritikti.

LEED binalarının çoğuna kıyasla %50 daha fazla cam kullanımı

Şehrin kalabalık bir kavşağında konumlanan, çalışma ve işbirliği için çağdaş bir merkez olarak hizmet veren bina aynı zamanda Ryerson Üniversitesi’nin Toronto merkezindeki varlığını cesurca vurgulayan bir nokta oldu.

Üniversitenin binalarının LEED Sertifikasına uygunluk gereksinimini karşılamak için Zeidler tasarımın içselliğindeki doğal ışık ve görüntüyü muhafaza ederken ayrıca yüksek enerji verimliliği için yeni yollar keşfetti. Üçlü cam yapısı ile camın içine seramik dijital baskının ve düşük emisyonlu cam ile kaplanmasıyla gereken işlevsellik yakalandı. Bu da içeride çalışan ve bilgisayar kullanan öğrenciler için oldukça önem taşıyan ısı ve ışıltı kontrolünü, kuşların güvenliğini ve güneş yer değiştirdikçe iç mekân deneyimini dinamik hale getirmeyi sağlayan güneş/gölge kontrolünü içeriyor. Bu teknoloji birleşimi ile binanın %60’lık kısmında camın kullanılmasını sağlayarak %40’ı geçmeyen çoğu LEED sertifikalı binayı geride bırakıyor. Bu yazının yazıldığı an itibariyle binanın LEED sertifikası bekleme sürecinde.

Silikonla alüminyum destek sistemine bağlanmış binden fazla beyaz motif basılı dijital seramik baskılı cam panel ile çıkıntıları engelleyen temiz ve pürüzsüz bir görüntü yaratıldı.

Zeidler Partnership Architects’in ortağı Mike Smith “Dijital baskılı cam yüzey, binanın genel görünüşünde derin bir etkide bulundu. İstenen işlevselliği ve enerji verimlilik performansını mümkün kılınmasına ek olarak, genelde görülen standart istiflenmiş döşeme plakaların aksine tek ve büyük kendine has bir bina hissi yarattı.” yorumunu yaptı.

Benzersiz bir yenilikçilik, performans ve bütçe uyumu

Yüzey Kanadalı cam işlemecisi Prelco Group tarafından Dip-Tech “Camın İçine Dijital Seramik Baskı” Yazıcısı kullanılarak basıldı. Prelco tasarımın bütünlüğünü muhafaza ederken projenin maliyetini makul seviyede tutmak gibi projenin anahtar sorunlarından birisini çözmek için yararlı bir ortak oldu.

Prelco temsilcisi Jens Harnest projenin başlangıcını şöyle hatırlıyor: “Bu proje başlangıcından itibaren benzersizdi çünkü Ryerson Üniversitesi yenilikçi bir tasarım arıyordu ve başlangıçtaki ihaleler hep bütçenin üstündeydi. Bu da onları sınırı belli bir kontrat fiyatıyla yeni bir ihale açmaya itti.” Prelco Bu sorunları çözmek için bina giydirme şirketi olan Flynn ile yakından çalışmaya başladı. Önerileri orijinal planda kullanılacak birbirinden değişik 3000 panel yerine daha az farklılık gösteren 1000 adet panel kullanarak kurulum zorluğunu ve maliyetini büyük oranda indirmekti. Panellerdeki değişime rağmen tasarımın bütünlüğü korundu.

 “Yenilikçi tasarım, bütün performans kriterlerinin elde edilmesi ve kısıtlı bütçe genelde el ele yürüyen kavramlar değillerdir ama biz bunu başardık! Dijital basım sayesinde bütçe ile uyumlu bir şekilde gidebildik.”


Dip-Tech Hakkında

Dip-Tech seramik mürekkeplerin kalıcılığıyla dijital baskının kalitesini birleştiren dijital cam basım çözümlerinde dünyanın lider tedarikçisidir. On yıldan fazla Pazar deneyimiyle Dip-Tech bütün iç ve dış mekânlarda düz cam basım işlemlerinde bütün sanatsal ve işlevsel gereksinimlere uzanan emsalsiz ve çalışma alanında kanıtlanmış çözümleri sunar.