(Ferda Art Platform)’da Yeni Sergi: “Kabin Fantastik”

Trendeki Düşler, Dreams on Train, 2023 Kumaş üzerine işleme, 240 x 305 cm (Paris, le ‘’Bureau des Heures Invisibles” Aubervilliers, "la Debrouille" ve “la Maison des Femmes’’ gibi yerel dernekler ile iş birliği içinde üretilmiştir.)

Güneş Terkol’un “Kabin Fantastik” isimli kişisel sergisi, 23 Kasım – 20 Aralık 2023 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da sanatseverlerle buluşuyor. Sergide sanatçının bu yıl altı ayını geçirdiği Paris merkezli misafir sanatçı programı Art Explora’da ürettiği ve İstanbul’da üretimine devam ettiği daha önce görülmemiş son dönem işleri yer alıyor.


“Kabin Fantastik”
Sergi

Sanatçı: Güneş Terkol
Tarih: 23 Kasım – 20 Aralık 2023
Yer: Ferda Art Platform, Şişli / İstanbul


“Kabin Fantastik”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Sergide Güneş Terkol ile özdeşleşen uçuşan, girdiği mekâna göre hal ve durum değiştiren, sanatçının adeta ikinci bir derisi haline dönüşen tül üzerine dikiş yapıtlarına tarot kartlarını andıran ‘Rüya Günlüğü’ isimli kumaş üzerine dikiş işleri eşlik ediyor. Bu seri Terkol’un Paris’te gün içinde karşılaştığı anları fantastik bir hikâyeye çevirdiği bir seri. ‘Kabin Fantastik’ Terkol’un bizi gerçeklikten hafif ve keyifli bir şekilde uzaklaştıran işlerinin yanında sanatçının özellikle kadın dernekleri ve çeşitli STK’lar ile çalışarak ürettiği kolektif yapıtları olan ‘pankart’ eserleri ile seyirciyi karşılıyor. Sanat ve aktivizmin nasıl melez bir alan yaratabileceğini gözler önüne seren bu işler toplumsal ve politik alanı sanatın iyileştirme ve dönüştürme gücüyle buluşturuyor. Sanatın alışagelmiş üretim biçimini alaşağı edip yine de Terkol’un üslubundan ve yaratıcılığından uzaklaşmadığı bu eserler farklılıkların birlikte olma haliyle daha da güçlü olarak ortaya çıkıyor. Terkol’un Paris merkezli yerel kadın dernekleri ‘le Bureau des Heures Invisibles’, ‘la Debrouille’, ‘la Maison des Femmes’ ve İstanbul’da Örnektepe mahalle evinde İBB ve UNHCR iş birliği ile Suriyeli göçmen kadınlarla çalışarak üretilen iki pankart eser sanatçının neredeyse sürrealist desen ve karakterlerinin yanında aslında ayaklarının ne kadar da yere bastığını ve bu dünyadan beslediğinin bir kanıtı gibi çalışıyor.

Terkol’un tüm eserlerinin başlangıç noktası olan kâğıt üzerine desenleri de ilk defa Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşuyor. ‘Paris Günlükleri’ isimli bu seri sanatçının gün içinde karşılaştığı anları sonrasında kendi yorumunu da içene katarak küçük hikayelere dönüştürdüğü bir seri. Sergi alanında görülen tül serisi ve ‘Rüya Günlüğü’ serisindeki işlerin kâğıt üzerine ilk çalışıldığı anları bize sunuyor ‘Paris Günüklükleri’. Mizah anlayışı ve ritim duygusu yüksek, naif fakat güçlü, görüldüğü an sanatçının iç dünyası ve kendine özgün yaratıcı karakterleri bir bakışta sezilen Güneş Terol’un eserleri kapsamlı ve kapsayıcı bir şekilde galeri alanını fantastik bir kabine dönüştürüyor.”