[Proje]: İş Bankası Resim Heykel Müzesi

Proje Adı: İŞ BANKASI RESİM HEYKEL MÜZESİ
İSTANBUL, 2023
Mimari/İç Mimari: : TEĞET
İşveren:
TÜRKİYE İŞ BANKASI
Fotoğraf: CEMAL EMDEN

İstanbul, Beyoğlu’nda konumlanan yeni İş Bankası Resim Heykel Müzesi‘nin mimari ve iç mimari tasarımı TEĞET imzası taşıyor. 2023 yılında tamamlanan müze projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Projenin ana yaklaşımı binanın yüz yılı aşkın zamana sığdırdığı üç ömrün (Baudouy Apartmanı, 4. Sigorta Han ve İş Bankası Resim Heykel Müzesi) sorumluluğunu üstlenmek ve bu katmanlı potansiyeli kullanmak üzerinden tariflenebilir. Tarihi bir binayı mekân kurgusunu, atmosferi, malzemeleri ve patinasıyla korumaya çalışırken bir yandan onu günümüz çağdaş müzesinin teknik ihtiyaçlarıyla donatmak ilk ve ana hedef. Binanın cephesine dizili birbirine eklemlenen oda silsilesine dokunmadan; bu etli kabuğun yapısını statik, mekanik ve elektrik yüklerle bozmadan, orijinal planda irili ufaklı servislerin bulunduğu iç kısma çok işlevli ve teknolojik yeni bir çekirdek yapı önermek. Korunan kısmı zemine sabitleyen ve tesisat hacimlerini içeren güçlü bir betonarme yapı, ana tasarım problemine cevap veriyor. Aynı zamanda yüksek ve geniş sergi galerileri ile müzeye farklı bir mekân tipi sağlıyor.

Orijinal yapı, kabuk, gün ışığıyla yıkanıyor; açık renklerde boyalı kübik mekânlarla kuruluyor. Çekirdek, koyu renk duvarları ve tavanlarından suni ışıkla aydınlanıyor. Kabukta tavanlar yüksek ve ferah, katları ayıran döşemeyi aşağıdan görebiliyorsunuz. Çekirdekse, asma tavanın içine yüklenmiş binaya ait ağır tesisatla daha basık. Duvarları armatürler, anahtarlar, hissedicilerle dolu. Asma tavanın içinde ilerleyen hatlar orijinal binayı besliyor; ona ısı, hava, enerji sağlıyor. Kabuktaki odaların duvarlarına yağlıboya tablolar asılmış. Çekirdekteki yüksek ve geniş galerilerdeyse, üç boyutlu yerleştirmeler ve heykeller yükseliyor, duvarları büyük ebatlı eserler kaplıyor.

Projenin merkezinde, bu ikili mekân kurgusunun tam ortasında kalan tarihi merdiven ise restorasyon yaklaşımının bir parçası olarak korunuyor. Eş zamanlı ilerleyen yıkma-koruma-yapma faaliyetlerinin arasında zorlu operasyonlarla ayakta tutulan merdiven kovasının duvarlarında 7 kat boyanın altında bulunan kalem işleri tarihi ve yeni yapı arasındaki kati zıtlığı kırarak tarihsel katmanları ortaya çıkarıyor. 1950’lerde bozulan cephe kurgusu özgün haline göre yeniden inşa edilirken geri kalanın malzemeleri, süslemeleri ve patinası olduğu gibi korunuyor.

Binanın zemin katı müze dükkân, kitabevi, kafe, çok amaçlı salon ve fuayesi; birinci katı yönetim ofisleri; ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci katları sergi alanları; altıncı katı restoran olarak planlandı. Birbirinin neredeyse aynı olan sergi katları, yeni çekirdek yapı içindeki farklı galeri boşlukları ile birbirinden ayrılıyor. Katlar arasında bu galeriler üzerinden kesintisiz bir görsel deneyim kuruluyor.

İki pasaj, bir çıkmaz arasındaki müze binası kentin en önemli yaya arterlerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde. Geçmiş hayatları (Bodvi Apartmanı & 4. Sigorta Han) ve farklı yüzlerine rağmen her dönemde şehirle zemin kotunda güçlü bir ilişki kurmuş. Kimi zaman bir mağaza, kimi zaman bir banka olarak. Bugün ise zemin katındaki farklı işlevlerle birlikte, İş Bankası Koleksiyonu’na ev sahipliği yapan bir müze olarak kapılarını açarken şehirle olan bağını güçlendirerek sürdürüyor.

Statik Projesi: Altıneller Mühendislik
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Enmar Mühendislik
Akustik Tasarımı: Talayman Akustik
Aydınlatma Tasarımı: Ukon Aydınlatma
Yönlendirme Tasarımı: Pompaa
Yangından Korunma Danışmanı: Etik Mühendislik
Tarihi Asansör Yenileme Projesi: Fersan Asansör
Anıtlar Kurulu Danışmanı: Yaman İrepoğlu
AV Tasarımı: ASF Ses Işık ve Görüntü Sistemleri
Kafe ve Restoran Akustik Tasarımı: Karakutu
Yüklenici: Berko İnşaat Taahhüt San. Tic. A.Ş.


Cephe

 • Arbor Ahşap Pencere [Ahşap Kepenk ve Doğramalar]
 • elZinc [Titanyum Çinko Kenetli Metal]
 • Sto [Dokulu Sıva]

Çatı

 • elZinc [Titanyum Çinko Kenetli Metal]

Aydınlatma

 • LAMP 83 [Kafe Aydınlatması ve Geri Kalan Tüm İç ve Dış Aydınlatmalar]
 • Maiizen [Kafe Aydınlatması]
 • NEMO LIGHTING [Tarihi Merdiven Kovası]

Mobilya Aksesuar

 • Daedalus [Sergi Salonu Güvenlik Taburesi]
 • SC Mobilya [Kafe Mobilyaları]
 • Nurus [Ofis ve Sergi Salonu Ziyaretçi Bankları]

Bitirme İşleri

 • Kasso Mühendislik [Sıva + Boya, MDF üzeri doğal ahşap kaplama, akustik panel, genişletilmiş metal]
 • Listone Giordano [Epoksi Terrazzo & Lamine Parke Döşeme]
 • TRIMline [Cam Bölüntüleme]

Islak Hacim

 • Artema [Armatür]
 • TRIMline [Panel Sistemi]
 • VitrA [Vitrifiyeler]