[Proje]: Flamingo Lara Restoran

Proje Adı: FLAMİNGO LARA RESTORAN
ANTALYA, 2023
İç Mimari: DESIGNIST | ASLI ARIKAN DAYIOĞLU, GIZEM ACUN
İşveren: HAYAT CONSTRUCTION
Fotoğrafçı: TAMER HARVETİOĞLU

Lara, Antalya’da konumlanan Flamingo Lara Restoran’ın iç mimari ve cephe tasarımı Designist tarafından yürütüldü. Mekâna da adını veren flamingolardan esinlenilerek kurgulanan restoran 2023 yılında tamamlandı. 

Projenin Tanıtım Metninden:

Flamingo Lara projesi, flamingoların zarif formları ve tüylerinden ilham alan renk tonları, doğal malzemeleri ve tropikal bitkilerin kullanımıyla ziyaretçilerini huzurlu ve dingin bir atmosferde ağırlıyor.

Designist tasarım ekibi olarak İç Mimarlar Aslı Arıkan Dayıoğlu, Gizem Acun ve mimari cephe tasarımında Mimar Ecem Öksüz, Mimar Reyhan Uras tasarımları  ile Antalya’ya yeni ve canlı bir nefes getirmeyi hedefliyor.

Designist’in dış cepheye tropik bitkilerin arasına yerleştirdiği neon flamingo heykeli, yoldan geçen herkesi selamlayarak mekâna dair merak uyandırıyor. Antalya güneşinin, katmanlı ve tekstürlü boyalı plakalardan oluşan giriş saçaklarının karolaj deliklerinden süzülen yansımaları ve dev ceviz kaplama giriş kapısı, mekânın dışarıdan algısında önemli bir rol oynuyor. Flamingoların tüylerinden ilham alınarak seçilen renk tonları ve malzemelerin yanı sıra tropik bitkilerin dokunuşu ile Flamingo Lara Restaurant’ın iç mekânları sıcacık, ziyaretçileri başka diyarlara götürecek bir havaya bürünüyor.

Flamingoların tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişiklik gösterir. Tüylerine rengini veren bu yiyeceklerin arasında bulunan karides ve yengeç gibi deniz ürünleri de mekânın özel menüsünün bir parçası olarak konsepti tamamlıyor.”

Cephe – Saçak Tasarımı: Ecem Öksüz, Reyhan Uras
Proje Müdürü: Onur Esmer


Kaba Yapı

  • Özdemir İnşaat [İnşaat Kalemleri]

Cephe

  • Özel Yapı Tasarım [Giriş Saçak]
  • Windex [Doğramalar]

Mobilya Aksesuar

  • Karga Sanat [Artwork]
  • Üçel Mobilya [Hareketli Mobilya]
  • Oylum Ahsap [Sabit Ahşap]
  • Mopesi [Perde]