(YUNT) “Şehir Nerede” Sergisi ile Kapılarını Açıyor!

Kâr amacı gütmeyen sanat ve etkileşim alanı olarak kurgulanan YUNT, Emre Zeytinoğlu küratörlüğündeki ilk sergisi “Şehir Nerede?” ile 4 Kasım 2023 – 4 Şubat 2024 tarihleri arasında kapılarını açıyor.


“Şehir Nerede?”
Sergi

Sanatçılar: M. Cevahir Akbaş, Setenay Alpsoy, Sercan Apaydın, Can Aytekin, Antonio Cosentino, Mustafa Duymaz, Ahmet Elhan, Murat Germen, Sinan Logie, Mustafa Pancar, Rüçhan Şahinoğlu
Küratör: Emre Zeytinoğlu
Tarih: 4 Kasım 2023 – 4 Şubat 2024
Yer: YUNT, Sultanbeyli / İstanbul


“Şehir Nerede?”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

‘Şehir nerede?’ sergisi, İstanbul’a nostaljik yaklaşımların ya da geleceğe ait iyileştirici düşüncelerin dışında, şehrin bugünkü gerçeği üzerinden hareket ediyor. ‘Merkez-çevre’ ayrımının silikleşmeye başladığı şehirde, artık ne ideal bir ‘İstanbullu’dan ne oraya sonradan gelen ve o ‘kültüre yabancı olduğu ileri sürülen’ arasındaki ayrımdan ne de ‘eski İstanbul görüntüleri’nin tekliğinden söz edilebilir.

Sergide yer alan sanatçılar, ortaya koydukları yapıtları ile bize yeni bir ‘İstanbul gerçeği’nin düşünülmesi gerektiğinden söz etmektedirler. Şehrin bilinen simgeleri yerine, günümüz sisteminde işlev kazanmış yeni yapıların, meydanların, mahallelerin ve şehirdeki farklı grupların görüntüleri ile karşılaşırız. İstanbul’da bir yandan var olan kültürel yapı ile bugünün yenilerinin buluştukları ve ayrıştıkları durumlar ortaya konulmaktadır.

Sonuçta, bu sanat alanı da tam bu durumları içeren bir ‘yer’de bulunmaktadır ki bu yüzden, açılış olarak böyle bir sergiyle başlanması, hem o yer’in izleyicisiyle bir yakınlık kuracak, merkez-çevre ayrımını ortadan kaldıracak hem de mevcut ‘metropol mantığı’ üzerine bir düşünme pratiği başlatabilecektir.”

Muratcan Sabuncu kuruculuğunda, Sergen Şehitoğlu‘nun sanat danışmanlığında Sultanbeyli’de açılan YUNT, toplumun sanatsal etkinliklerle karşılaşma olanaklarını artırmayı amaçlıyor. YUNT,  sergi ve etkinliklerin yanı sıra eğitim programı ve desteklediği yayınlar ile sanatsal üretime katkıda bulunmayı hedefliyor. Prof. Dr. Eva Şarlak’ın akademik danışmanlığında düzenlenen etkinlik programı ve teşvik politikası ile sanat üretimini ve entelektüel düşünceyi destekliyor.

Mekânın açılışına özel olarak Sergen Şehitoğlu tarafından tasarlanan “Yunt Heykeli” adlı açık alan yerleştirmesi sergi kapsamında izleyicilere sunuluyor.