“Immeuble de l’Union” Binasının (Karim Nader Studio) Tarafından Yürütülen Restorasyon Çalışmaları Fotoğraflandı!

www.julienlanoo.com

Lübnanlı mimar Karim Nader, Beyrut’un 1950’lerde inşa edilen sembolik yapılarından “Immeuble de l’Union”un restorasyonunu üstlendi. Nader ile Belçikalı fotoğrafçı Julien Lanoo’nun iş birliği sonucunda yapının inşaat sahasında çekilen siyah beyaz fotoğraflar ise, 2024 yılına kadar tamamlanması planlanan restorasyon çalışmalarının özünü yansıtmayı amaçlıyor.

http://www.julienlanoo.com

Mimarlar Antoine Tabet ve Lucien Cavro‘nun 1952 tarihli başyapıtı Immeuble de l’Union, uzun yıllardır kullanılmayarak metruk duruma düşmesinin ardından Lübnanlı mimar Karim Nader‘in tasarımıyla yenileniyor.

Beyrut’un modern ihtişamının zirvesindeyken inşa edilen Immeuble de l’Union, zamanın en ileri teknolojilerini barındırmasıyla ünlenmişti. Binada araba yıkama yeri olan bir yer altı otoparkı, Amerikan su kazanı, Alman asansörleri ve telefon kulübeleri bulunuyordu. Devrimden, finansal krizlerden ve ihmallerden ciddi şekilde etkilenen bina, Karim Nader Studio‘nun projesinde Lübnan başkentinin ihtiyaç duyduğu iyimserlik ve refah duygusunu yeniden alevlendirmeyi amaçlıyor. Yapı, yakın zamanda Türkiye’de yaşanan büyük depremin en acı şekilde yeniden hatırlattığı sismik gereklilikleri ve güvenlik kriterlerini de karşılayacak şekilde güçlendiriliyor.

http://www.julienlanoo.com

Devam eden restorasyon projesi şehrin geleceğine ilişkin tartışmada, Nader‘in mimarlıkta “reprise” (yeniden canlandırma) kavramına dair fikirlerini yansıtacak bir model oluşturuyor. Son çalışmalarının büyük bir bölümünü Beyrut’ta sürdüren Nader, bu kavramı yadsınamaz bir gerekliliğin ifadesi olarak tanımlıyor. Bu, geçmişe duyulan özlemden çok umut dolu bir iyileşme eylemini içeriyor; binayı günümüze taşıyacak şekilde yenilemek ve yeniden tasarlamak, gelişmeye devam etmesine izin vermek, şehrin bir kısmına yeni bir hayat vermek. Nader‘ın “reprise” yorumu, son kitabı “For a Novel Architecture“da (2020) detaylı şekilde tartışılıyor.

http://www.julienlanoo.com

Ofis ve rezidanslara ev sahipliği yapması planlanan bina, yenilenmiş bir modernliği benimsiyor, daha fazla şeffaflık sunarken saflığın sembolü “beyaz”ı vurgulamak için renk kullanımını da azaltıyor. Bu dönüşüm, giderek yoğunlaşan ve kaotik hale gelen şehrin düzenini yeniden sağlamayı amaçlıyor. Nader, ticari hedefleri kültürel ve tarihi bir misyonla harmanlayarak karma kullanımlı yeniden programlama yoluyla bina için yeni bir yaşam tasavvur ediyor.

http://www.julienlanoo.com
http://www.julienlanoo.com

Nader, Beyrut hakkındaki düşüncelerini daha da derinleştirmek üzere yakın zamanda Belçikalı fotoğrafçı Julien Lanoo ile yeni bir iş birliğine başladı. Lanoo, insanların ve daha geniş mimari bağlamın merkezde olduğu “hümanist” yaklaşımıyla uzun süredir kentsel ortamları tasvir etmeye odaklanıyor. Mimar ve fotoğrafçı, şehrin sokaklarında bir yolculuğa çıkarak Beyrut’un potansiyel geleceğini gösteren önemli mimari yapıları ziyaret ettiler. Böylece, Immeuble de l’Union‘un inşaat ve restorasyon sürecinin fotoğraflanmasının yanı sıra yıkım tehdidiyle karşı karşıya kalan diğer önemli yapıların güncel durumunun belgelenmesi sağlandı. Bu iş birliği hala devam etmekte olan bir ortak projeye dönüştü. Projenin çıktıları ise Avrupa ve Arap dünyasında bir sergi ve kitap olarak sunulacak.

Ayrıntılı bilgi: www.karimnader.com/


Çeviri: Aslı Erdem