(GF Hakan Plastik)’ten “Suya Destek Ol” Kampanyası!

Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda sistem çözümleri sunan GF Hakan Plastik, mevcut su kaynaklarının verimli kullanımı ve tasarrufu konusunda çalışmalar yürütüyor.

GF Hakan Plastik, “Strateji 2025” hedefleri doğrultusunda tesislerinde %15 su tasarrufu elde edilmesi yönünde yatırımlar ve iyileştirilmeler yaparken; öte yandan şirket bünyesinde çalışanlarıyla konu üzerinde farkındalık yaratılması, bilinçlendirme, paydaşların katılımını sağlama ve özellikle alternatif çözümler sunan önerileri alma gibi çalışmalar sürdürüyor. Bu kapsamda Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki okullarda zaman zaman su tasarrufu konusunda bilgilendirmeler yaparak, yarışmalar düzenleyerek çocuklar üzerinde de farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

GF Hakan Plastik, su tasarrufu bilincinin geliştirilmesi yönünde bir adım daha atarak çalışanların iş yerinde olduğu gibi aile içerisinde de su tasarrufuna katkı sağlaması adına bir kampanya düzenledi. 22 Mart Dünya Su Günü ile başlatılan “Suya Destek Ol!” kampanyası ile hane içerisinde de su tüketiminin azaltılması; özellikle de çocukların konuya dâhil edilerek katkı sağlamaları hedeflendi.

Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerindeki çalışanlarla sürdürülen ve 6 ay süren kampanyada katılımcıların su tüketim miktarlarındaki değişimler değerlendirildi. Günlük su tüketiminde yapılacak en ufak değişikliklerin dâhi fark yaratabileceği; su tüketimine dikkat edilmesinin aile ekonomisine katkısı; suyun değerine varılması gibi kavramların çocuklara aktarılabilmesini amaçlayan kampanya sonucunda 10 aile İstanbul Sarnıçları gezisi ile ödüllendirildi.

Ödül kazanan 10 ailenin farklı yaş gruplarındaki çocuklarının katılımı ile gerçekleşen gezide Şerefiye Sarnıcı, Yerebatan Sarayı, Hipodrom Meydanı, Alman Çeşmesi gibi tarihi yapılar ziyaret edildi. Su sarnıçlarının neden kurulduğu ve özellikleri kimi zaman mitolojik hikâyelerle anlatılırken; suyun toplanması ve kullanımının sadece bugünün değil her zaman önemli olduğu; suyu korumak için nasıl destek olunabileceği eğlenceli bir şekilde anlatıldı. Gezi sırasında çocuklara anlatılan hikâyelerden ve bilgilerden derlenen bir bulmaca da oynatıldı.