(Ferda Art Platform)’da Yeni Sergi: “Sessizlik Manzaraları”

Ebru Sargın L., Tuval üzerine akrilik, 70x100cm, 2023.

Ferda Art Platform, Ebru Sargın L.’nin “Sessizlik Manzaraları” adlı ilk kişisel sergisine 19 Ekim – 11 Kasım 2023 tarihleri arasında Proje Alanı’nda ev sahipliği yapıyor. Sergi, minimal mimari çizgilerle resmedilmiş, neredeyse soyut bir estetik formla işlenen çalışmalardan oluşan bir seriyi kapsıyor.


“Sessizlik Manzaraları”
Sergi

Sanatçı: Ebru Sargın L.
Tarih: 19 Ekim – 11 Kasım 2023
Yer: Ferda Art Platform, Şişli / İstanbul


“Sessizlik Manzaraları”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Ebru Sargın L., sanatına performans sanatçısı kimliği ile çıkış yaptıktan sonra üzerine çalıştığı ‘sessizlik’ kavramını, bu kez bedenin sınırlarını aşarak yeni bir arayışa giriyor. Sanatçı, serginin ana teması olan ‘Sessizlik’i, günümüz kentlerinin sessizleşen mekanlarıyla özdeşleştiriyor.

Bu mekanların sessizliğini ve yalnızlığını, Platon’un meşhur ‘mağara’ metaforundan esinlenerek ele alıyor. Bu metafora göre aklın saf faaliyetinin kapsama alanı dışında ruh, bedenin içerisinde karanlık bir mağarada yaşamakta ve ancak zincirlerini kırıp mağaradan dışarı adım atabildiğinde ilk başta ışığın gözlerini kör etmesine rağmen cesaretle hakikatin bilgisine ulaşabilir.

Airbrush tekniğiyle tasvir edilen bu mekanik dünya, izleyiciye içsel bir yolculuk deneyimi sunuyor. Üçgen formların hâkim olduğu resimler, sessizlik ve yalnızlık temasına iletişim kuruyor. Her bir eser, gri palet içinde sessizliğin ve yalnızlığın farklı yönlerini ifade ederken, aynı zamanda modern kentlerin de sessizliğini görünür kılar.

Sanatçı, bu sergisi ile sessizliğin içimizdeki varlığını sorgulamayı hedeflerken, aynı zamanda dışımızdaki günümüz mimarisini, içimizdeki mağaralar olarak konumlandırmakta ve bununla beraber izleyiciyi sessizliğin derinliklerinde ışığı aramak üzere bir yolculuğa davet etmektedir.”