“Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969” Projesi 21-22-24 Ekim’de Cermodern Flow Dijital Sahne’de Sergilenecek!

Ankara Aks’ın ABD Büyükelçiliği desteğiyle hayata geçirilen “Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969” başlıklı projesi, ilk durağı olan Ankara Cermodern Flow Dijital Sahne’de sergilenmek üzere 21 Ekim’de ziyarete açılıyor.


“Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969”
Sergi

Tarih: 21-22-24 Ekim 2023
Yer: Cermodern Flow Dijital Sahne, Altındağ / Ankara


Tasarım, mimarlık ve planlama bağlamını sosyal boyutuyla birlikte göz önüne alan işler yapan Ankara Aks’ın bir yıldır süregelen projesi, kent, yakın tarih ve uluslararası kültürel etkileşim konularına odaklanıyor. Proje kapsamında Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerin en yakın olduğu 1950-69 yıl periyodu incelenerek iki ülke arasındaki etkileşimin Başkent Ankara’nın kent kültüründeki yansımaları araştırılıyor.

Araştırma süreci boyunca geniş kapsamlı literatür ve arşiv taramaları, o dönemde Ankara’da yaşamış Amerikalılar ile görüşmeler ve danışman toplantıları yapılmış. Bu araştırmayla, Ankara’ya atanan Amerikalı askeri personel ve sivillerin kentteki varlıklarının Ankara’nın ve Ankaralıların belleklerinde görmezden gelinemeyecek izler bıraktığı gözler önüne seriliyor. Süreç sonunda toplanan bilgiler, geçtiğimiz sene aynı şekilde ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Sounding Off 2023: Geleceğin Ses Getirecek Kadınları” projesinin yürütücüsü Ufuk Önen önderliğinde bir araya gelen ses ve tasarım ekiplerinin iş birliğiyle özel bir sergi ile sunuluyor.

Sergi, 21 Ekim Cumartesi gününden itibaren Cermodern’in dijital sahnesi Flow’da Ankara halkının ilgisine sunulacak. Projenin aynı gün kullanıma açılacak olan bir de web sitesi bulunuyor. americantracesinankara.com alan adıyla açılan web sitesi aracılığıyla dönemin yapılı çevresini, sosyal ve kültürel öğelerini, fotoğraflarını ve konuya ilişkin bilimsel araştırmaları bir araya getiren dijital bir harita kamuya açık hale gelecek.