Burçak Bingöl’ün “Yeryüzünde Minör Titreşimler” Sergisi (Ka)da!

Burçak Bingöl’ün Tate St. Ives’taki aynı isimli son kişisel sergisinin uyarlaması olan “Yeryüzünde Minör Titreşimler”, 18 Kasım’a kadar Ka’da sanatseverlerle buluşuyor. Serginin bir bölümü, British Council desteğiyle İngiltere Büyükelçiliği’nde izleyici karşısına çıkıyor.


“Yeryüzünde Minör Titreşimler”
Sergi

Sanatçı: Burçak Bingöl
Tarih: 7 Ekim – 18 Kasım 2023
Yer: Ka, Çankaya / Ankara


“Yeryüzünde Minör Titreşimler”, adını Burçak Bingöl‘ün deneyimlediği bir andan, sanatçının mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı binasının bir buldozerle yıkıldığı ve iş makinesinin enkazı kaldırmak için toprağa vurduğu zamandan alıyor. Bu anlamıyla sergi, sanatçının çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği binanın yok oluşu üzerinden, bireysel ve toplumsal kayıplara ve dönüşümlere odaklanıyor.

Burçak Bingöl, Yeryüzünde Minör Titreşimler, Ka.

Sanatçı 2022 yılının Mart ayında, SAHA desteğiyle bulunduğu Tate St. Ives Porthmeor Stüdyoları‘nda bir ay süren ziyaretinde Bernard Leach Seramik Atölyesi, Barbara Hepworth Heykel Bahçesi ve Cornwall’ün Penwith Yarımadası’ndaki modernist sanatsal mirasını inceleme fırsatı buldu. Bu ziyaretini daha sonra İstanbul’da Galata’daki stüdyosunda seramik malzeme ve metodları aracılığıyla modernizmin tarihini birleştirdiği, unutma, hatırlama ve değişimin kendisini görsel bir araştırmaya dönüştüren bir sergiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Burçak Bingöl, Yeryüzünde Minör Titreşimler, Ka.

Ankara’da büyüyen ve çalışmalarına 2010 yılından beri İstanbul’da devam eden sanatçı, kültürün ve tarihlerin geçişkenliği için metafor olarak kullandığı kil ile geleneksel seramik imge ve biçimleri yeniden ele alarak görsel tercümelerle kültürel mirasa odaklanıyor. “Yeryüzünde Minör Titreşimler”, izleyiciyi modernleşmenin kimlik ve aidiyeti ya da yerinden edilme deneyiminde nasıl etkilediğini düşünmeye davet ediyor.