Metehan Özcan’ın “Prova” Sergisi (Versus Art Project)’te Yarın Açılıyor!

Versus Art Project, Metehan Özcan, Prova Sergisi.

Metehan Özcan’ın, Merve Elveren küratörlüğünde düzenlenen “Prova” adlı kişisel sergisi, bugün Versus Art Project’te basın ön gösterimine açıldı. Sergi, 12 Ekim – 25 Kasım 2023 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.


“Prova”
Sergi

Sanatçı: Metehan Özcan
Küratör:
Merve Elveren
Tarih: 12 Ekim – 25 Kasım 2023
Yer: Versus Art Project, Beyoğlu / İstanbul


Metehan Özcan, Factory 1, Encounter Serisi, Hahnemuhle 200 gr Mat Fibre Kağıda Arşivsel Pigment Baskı, 2023, 150x150cm

Metehan Özcan’ın Versus Art Project’te gerçekleşen ikinci kişisel sergisi “Prova,” sanatçının pratiğine geniş bir bakış sunuyor. Prova, bir kişisel sergiden ziyade, Özcan’ın düşünme yöntemlerini açığa çıkartan, sürekli dağılıp yeniden kurulan bir hafıza alanı olarak kurgulanıyor. Sanatçının mekânın farkı odalarına yayılan yeni üretimleri, geçmiş çalışmaları, arşivi, İstanbul – Ankara – İzmir dönemlerine ait kişisel izleri ve diğer sanatçılara ait üretimler izleyici ile buluşuyor.

İsmini “test etmek”, “teyit etmek”, “sınamak”, “denemek” ve “incelemek” anlamlarını barındıran prova sözcüğünden alan sergi, kelimenin geçirdiği süreçler ve barındırdığı anlamlar ile birlikte değerlendirildiğinde, dönüşümüne sürekli devam eden, yeniden düşünülmeye açık bir yerde konumlanıyor. Sergide sanatçının kendi arşivinden nesneler ve yakın çevresindeki sanatçılardan ödünç aldığı işlerin yan yanalığı özel ve kamusal olan arasında bir köprü kuruyor.

Sergi süresince değişecek düzenleme ve içerikler ile “Prova”, bir serginin yanı sıra bir açık atölye, farklı sunum biçimlerinin deneyimlendiği bir mekân, yaşayan bir alan olarak izleyici karşısına çıkıyor. Özcan’ın güncel işleri ve arşivinden eklemlenenler, sanatçının pratiğinin yeni anlatılar sunuyor.