[Proje]: Bebe İçli Köfte

Proje Adı: BEBE İÇLİ KÖFTE
İSTANBUL, 2023
İç Mimari: İPEK BAYCAN ARCHITECTS
İşveren: BEBE İÇLİ KÖFTE
Fotoğrafçı: ALTKAT MİMARİ FOTOĞRAFÇILIK

İstanbul, Kadıköy’de konumlanan Bebe İçli Köfte’nin iç mimarisi İpek Baycan Architects imzası taşıyor. 2023 yılında tamamlanan 75 m²’lik restoran projesinin detaylarını tasarım ofisi şöyle anlatıyor:

“Bebe İçli Köfte geleneksel Elazığ içli köfte üretimini güncel sunumlar eşliğinde son kullanıcıya ulaştıran özgün bir restoran olma kimliği ile yeni mekânına kavuşurken bu kurgusunu da yansıtan bir tasarım ile şekillenmiştir. Geleneksel kimliğini çağdaş bir kurgu ile mekâna yansıtan tasarım, mekânın potansiyelini en verimli şekilde kullanan bir restoran ortaya koymuştur. Tasarımda seçilen malzeme dokuları ve renk tonları da bu kimliği destekleyerek ortaya özgün bir mekân çıkartmayı hedefler. Terrazzo zeminin oturma alanlarını tanımlaması ve kontrastında yer alan sirkülasyon rotasının gri ve tarafsız bir mikrobeton ile hayat bulması net bir ayrışmayı beraberinde getirir.

Yaklaşık 75 metrekarelik alanda mutfak, bulaşıkhane ve servisler barındıran restoranda aynı zamanda ürünlerin sunulduğu soğuk dolaplar özenle sergilenmiş; restoranın beklentisine uygun sayıda masa sayısı kurgulanmıştır. Kapalı teras ve iç mekân, sirkülasyon alanının akışkanlığı ile bütünleştirilerek geniş bir oturum alanı sunar. Bu planlama sayesinde genişletilmiş perspektiflere kavuşan mekân ziyaretçilerine konforlu bir yeme içme deneyimi sunar. Mutfak bölümü, servis barının arkasında yer alırken yarı geçirgen pencereler ile kamusal alandan algılanmakta ve dolaylı gün ışığı almaktadır. Bulaşıkhane, kasa ve ıslak hacim mekânın arka tarafında optimum ölçülerde planlanmıştır. Servisi kolaylaştıracak şekilde konumlandırılan servant alanı personel için uygun konforu sağlarken işleyişi kolaylaştırmayı hedefler.

Terra rosa ve tatlı gri tonların buluştuğu mekânda duvarlar dekoratif sıva ile bezenmiş, duvarların zeminle olan bu sürekliliği mekânı olduğundan daha geniş algılatmıştır. Ahşabın sıcak tonlarının gri doğal taş mermer masalar ile birlikteliği mekâna tutarlı bir his vermektedir. Servis bankosunda kullanılan ahşabın geleneksel-güncel bir dilde kendini göstermesi; tasarımında kullanılan dokulu seramiğin dili ile de ana kurguya katkı sağlar.

Tasarım Ekibi: İpek Baycan Magriso, Bengi Güldoğan
Ana yüklenici: Ahmet Bilgili


Mobilya Aksesuar

  • Bilgili Ahşap

Bitirme İşleri

  • Erk Zemin
  • Dizayn Beton
  • Casabella

Islak Hacim

  • VitrA