Can Altay’ın “Su Kuşlarının Yumağı” Sergisi 10 Ekim’de (Öktem Aykut)ta!

Can Altay, We Stick To The Plan? / Plana Sadık Kalalım Mı?, 2023

Can Altay’’ın “Su Kuşlarının Yumağı” isimli sergisi, 10 Ekim – 11 Kasım 2023 tarihleri arasında Öktem Aykut’ta sanatseverlerle buluşuyor.


“Su Kuşlarının Yumağı”
Sergi

Sanatçı: Can Altay
Açılış: 10 Ekim Salı | Saat: 18.30 – 20.30
Tarih: 10 Ekim – 11 Kasım 2023
Yer: Öktem Aykut, Beyoğlu / İstanbul


“Su Kuşlarının Yumağı”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

Can Altay’ın son dönem işlerinde kurgusal bir topluluğun özellikle su, sonra yağmur  ve kuşlar gibi gökten gelen diğer varlıklar ile ilişki kurma biçimleri; resim, heykel ve  yerleştirme olarak karşımıza çıkıyor. Seremoni nesnelerinden alternatif teknoloji gereçlerine uzanan bir referans ağına dokunan heykeller ile çizimler, bu topluluğun beceriksizce arayışları ile tesadüfen ustalaştığı alanları bir arada sunan bir tarihçe ve bir çeşit gelecek tahayyülü sunuyor. Sanatçının, ‘yaşadığımız dünyayı hemen şimdi değiştiremeyeceğimiz hissi, başka bir dünya hayal etmemizi engellememeli’ sözleriyle de çerçevelenebilecek bu yeni üretimi, su ve diğer kaynaklarla kurduğumuz ilişki kadar, döngüler ve dalgalanmalar gibi varoluşsal kavramlara da temas ediyor.

Altay’ın sanatsal üretiminde sıkça kullandığı ancak geçmişte çok sergilenmemiş olan çizgi dili, yeni resimlerinde işlerinin temsili olmaktan öteye geçerek, anlatı fragmanlarına dönüşüyor. En yaşamsal ihtiyacımız olan su ile suyun biriktirilmesi, paylaşılması, tüketilmesi ve üstünlük işaretine dönüşmesinin ele alınışı, daralan kaynaklar ve gezegenle girdiğimiz ilişki biçimlerini tartışmaya açıyor. Altay yeni resimlerini kurgularken, geçmişte de sıkça başvurduğu günlük gazete yüzeylerini, bu sefer önce örterek, sonra da sgraffito tekniği ile kazıyarak birer arka plan olarak kullanıyor. Böylece güncel olgusallık ile zamansız kurmaca birbirine giriyor.

Bu, sergideki heykel ve yerleştirmelerde de gözlenebilen bir nitelik. Bir yandan aşina olduğumuz çeşme, sebil, huni gibi formlar Altay’ın müdahaleleriyle heykelleşerek yeni anlamlar kazanıyor. Altay’ın resimsel öyküleme tarzındaki muzır enigmatik arayışlar, form tercihlerinde de izleniyor. Bu iki ayrı ifade alanındaki oyunbaz kurgular Altay’ın sanatını tanımlayan muzip ve şairane bir eleştirellik arz ediyor. Bu, aynı zamanda Türkiye heykel geleneği ile de ilişkilenen; hayatı yorumlayışında aynı anda varoluşsal ve metafiziksel; form dilinde soyut ve kinetik; sanatsal ifadesinde matrak ve eleştirel olabilen bir cambazlığa işaret ediyor.