[Kitap]: “İtalyan Mimarların Öyküleri”

Mimar Moira Valeri’nin editörlüğünü üstlendiği “İtalyan Mimarların Öyküleri” kitabı, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Yayınları’ndan çıktı. 


“İtalyan Mimarların Öyküleri”
Kitap

Editör: Moira Valeri
Katkıda Bulunanlar: Stefano Boeri, Pippo Ciorra, Giovanni Corbellini, Mario Cucinella, Marco D’Annuntiis, Marco De Michelis, Luca Di Lorenzo Latini, Matteo Dondé, Alberto Ferlenga, Gian Piero Frassinelli, Maria
Giuseppina Grasso Cannizzo, Simone Gobbo, Fulvio Irace, Orietta Lanzarini, Beniamino de’ Liguori Carino, Sara Marini, Annalisa Viati Navone, Paolo Nicoloso, Manuel Orazi, Simone Sfriso, Salvatore Schirmo, Marida Talamona, Elena Tinacci, Moira Valeri
Çeviri: Macit Yiğit Saner
Grafik Tasarım: Informal Project
Yayınevi: İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Yayınları
Basım Tarihi: 2023
Dil: İtalyanca, Türkçe
Sayfa Sayısı: 351
ISBN: 978-975-7035-05-3


Bu eser, XX. yüzyıla damga vuran ve XXI. yüzyıla da uzanan İtalyan mimarların öykülerini; İtalyan mimarların, üniversitelerin, yayınevlerinin ve müze kurumlarının araştırmaları, faaliyetleri, bakış açıları üzerinden Türk toplumuna tanıtmak ve paylaşmak amacıyla Moira Valeri tarafından tasarlanan ve düzenlenen, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin 2016’dan 2021’e kadar organize ettiği ve ev sahipliği yaptığı, “İtalyan Mimarların Öyküleri” buluşmalarına davetli katılımcıların katkılarını bir araya getiriyor.

Satışsız seri olarak sunulan kitaba buradan dijital formatta ulaşabilirsiniz.


Moira Valeri
Mimar; Venedik Iuav Üniversitesi Uluslararası Mimarlık Doktora Programı “Villard d’Honnecourt”u, kendisini 2009’da Türkiye’ye getirecek olan doktora teziyle 2012’de tamamlamış, 2013’ten 2021’e kadar İstanbul Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ders vermiştir. 2016’da, 3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında “Factory Reloaded” araştırma enstalasyonunun koordinatörlüğünü üstlenmiş ve 2018’deki Bienal’e de “Bosphorus SMLXL” enstalasyonuyla katılmıştır. 2022’den beri İtalya’da yaşamaktadır.