“Georges Pierre’in Gözünden Godard” Sergisi (Institut français) ve (Sinematek / Sinema Evi)nde!

Institut français Türkiye ve Sinematek / Sinema Evi, yönetmen Jean-Luc Godard’ı fotoğraf sergisiyle anıyor. “Georges Pierre’in Gözünden Godard” adlı sergi, 9 Aralık’a kadar Institut français Türkiye ve Sinematek / Sinema Evi’nde sanatseverlerle buluşacak. 


“Georges Pierre’in Gözünden Godard”
Sergi

Tarih: 2 Ekim – 9 Aralık 2023
Yer: Institut français Türkiye – Sinematek / Sinema Evi


“Georges Pierre’in Gözünden Godard” sergisi kapsamında 24 Ekim 2023 – 21 Ocak 2024 tarihleri arasında Sinematek / Sinema Evi‘nde  yönetmenin 11 filmi ve yönetmen hakkında belgeselden oluşan “60’larda Godard” adlı retrospektif sinemaseverlere sunulacak.

“Georges Pierre’in Gözünden Godard”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Jean-Luc Godard’a adanmış retrospektife paralel olarak Godard’ın filmlerinden ortaya çıkan bazı muhteşem kareleri sizlerle buluşturmak için bir araya geliyor.

Fransız Yeni Dalga akımının merkezi figürü ve 7. sanat tarihinin en dikkat çekici isimlerinden biri olan Godard, geleneksel sinemanın sınırlarını zorlamasıyla tanınmaktadır.

Georges Pierre sinema dünyasının ve özellikle de Yeni Dalga yönetmenlerinin en önemli fotoğrafçılarından biridir. Fotoğrafçı sahne arkasında olup bitenleri belgelemek ve türünün devrimlerinden biri hâline gelen Yeni Dalga’ya tanıklık etmek için hazırlık odalarını ve film setlerini arşınlamışlardır.

Georges Pierre çok ödüllü bir sinema fotoğrafçısıdır. Sinemadaki kariyerine oyuncu olarak başlamış, ama ‘Elle’ dergisi ondan film çekimlerini ‘dizi’ hâlin­de ölümsüzleştirmesini istediğinde fotoğraf tutkusu ekranda olma arzusunun önüne geçmiştir. Yeni Dalga’nın en büyük filmlerinin en doğal anlarını ve özgün­lüğünü mükemmel bir şekilde fotoğraflamıştır. Bu dönemin yaratıcı ve yenilikçi ruhuna tanıklık eden sayısız fotoğrafı, Jean-Luc Godard’ın eserlerine ve onun sinemanın geleneksel kurallarına nasıl karşı çıktığına ışık tutar.

Sergi aynı zamanda set fotoğrafçılarının rolüne de vurgu yapar. Film sahnele­rinin dışında çekilmelerine rağmen fotoğrafları, filmin ruhunu tek bir karede aktarmayı başarır. Dijital teknolojinin olmadığı bir dönemde set fotoğrafçıları, sadece çekimleri belgelemekle kalmayıp filmin tanıtımı için de görüntüler üre­terek önemli bir rol oynarlar. Georges Pierre, Fransız sinemacıların bir kuşağına damgasını vuran efsanevi fotoğrafların yaratıcısıdır.”