[Kitap]: “Selam Olsun O Mimarlara”

Doğan Hasol’un kaleme aldığı “Selam Olsun O Mimarlara” kitabı, Mimarlık Vakfı Yayınları’ndan çıktı.


“Selam Olsun O Mimarlara”
Kitap

Yazar: Doğan Hasol
Yayınevi: Mimarlık Vakfı İktisadi İşletmesi
Yayın Tarihi: Temmuz 2023
Sayfa Sayısı: 296
Ölçü: 14,5 x 20,5 cm


Doğan Hasol kitabın içeriğini oluşturan “selam ilettiği” mimarlar ve kitap hakkında şöyle konuşuyor: 

Öğrencilik yıllarımdan başlayarak, çeşitli ortamlarda pek çok mimarla yakınlığımız oldu. Selam gönderdiğim o mimarlar, meslek yaşamım sürecinde daha yakından tanıyabildiklerim.

Öğrencilikte Mimarlık Fakültesi Talebe Cemiyeti’ndeki görevim, sonra asistanlık ve onun yanı sıra Mimarlık ve Sanat Dergisi yayıncılığı, ardından Oda’nın dergisi Mimarlık‘ta yayın uzmanlığı, sonra yayın komitesi sekreterliği, derginin yazı işleri müdürlüğü ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Sekreter Üyeliği. Sonraki yıllarda da Oda Yönetim Kurulu üyeliklerim…

Bunlara ek olarak 1968’de Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)nin kuruluşu. Araya giren askerlik sonrasında da 40 yılı aşan YEM yöneticiliği… YEM’in üyesi olduğu Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)nde üçer yıllık iki dönem başkanlık görevim. Yurtiçi ve dışında çeşitli jüri üyelikleri…

Böylece çeşitli görevlerim sayesinde çok sayıda mimar tanımak gibi bir şansım oldu. Onlara ilişkin anılarım, yazışmalarımız, fotoğraflar, belgeler birikti. Kitaba tümünü aktarmak olanağı yok. O nedenle bir seçki yapmam gerekti. Seçki; artık aramızda olmayan dost yerli mimarlar ile UICB’deki dış görevim ve YEM sayesinde tanıdığım yabancı mimarlardan oluşuyor. Tek istisna olan Bruno Taut.

Yabancı mimarların arasında şu anda hayatta olanlar var. Yerli mimarlar, ne yazık ki artık aramızda olmayanlar. Hayatta olanlar arasında tanıdığım, sevdiğim, takdir ettiğim çok sayıda değerli, seçkin mimar var ama aralarında bir seçki yapmak istemedim; aramızdan ebediyen ayrılmış olanlar için yazmayı yeğledim. Bu tercih, arkalarından yazmak’ diye nitelendirilse de bunun arkadan konuşmak’ deyimindekinden daha masum olduğunu düşünüyorum. Sıralamada aramızdan ayrılış tarihlerini gözetmeye çalıştım.

Hepsini bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle anıyorum...

Ayrıntılı bilgi: www.mivkitabevi.com/