(Arter)’in “Çağdaş Sanatta Üretim, Teşhir ve Belgeleme Pratikleri” Semineri 10 Ekim’de Başlıyor!

Sarkis: SONSUZ, Küratör: Emre Baykal, Sergiden yerleştirme görüntüsü, Arter, 2023, Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Arter Öğrenme Programı kapsamında gerçekleştirilen uzun soluklu seminer dizileri, sanatçı Merve Ünsal yürütücülüğündeki “Çağdaş Sanatta Üretim, Teşhir ve Belgeleme Pratikleri” başlıklı beş haftalık etkinlikle 10 Ekim’den itibaren devam ediyor.


“Çağdaş Sanatta Üretim, Teşhir ve Belgeleme Pratikleri”
Seminer

Yürütücü: Merve Ünsal
Tarihler: 10 – 17 – 24 – 31 Ekim – 7 Kasım 2023
Saat: 19.00 – 20.30
Yer: Arter, Atölye, Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Bilet Gerekli


Çağdaş sanata içkin olan tanınma, aktarım, yorumlama ve tarihselleştirme süreçlerini çoğulcu bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlayan “Çağdaş Sanatta Üretim, Teşhir ve Belgeleme Pratikleri” başlıklı seminer dizisi, 10 Ekim’de başlayarak beş hafta boyunca her salı akşamı 19.00 – 20.30 saatleri arasında Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek. 

Merve Ünsal’ın yürütücülüğünü üstleneceği beş haftalık “Çağdaş Sanatta Üretim, Teşhir ve Belgeleme Pratikleri” semineri, her hafta farklı bir konu başlığı altında gerçekleştirilecek. Seminerde, yapıt üretiminin yanı sıra metin yazımı ve sergileme üzerine de düşünen sanatçıların çağdaş sanat bağlamında üstlendikleri ve üstlenebilecekleri farklı rollerin altı çizilecek.

Cengiz Çekil, Yazısız serisi, 1975-1977, Gazete kâğıdı, ambalaj bandı, 72,5 x 58,5 cm (çerçeveli), Arter’deki sergiden yerleştirme görüntüsü: Cengiz Çekil: Bugün De Yaşıyorum, 2023
Fotoğraf: flufoto

Çeşitli üretim yöntemlerine ve karşılaşma alanlarına işaret edecek seminer, “İlişki-Diyalog-Deneyim”, “Kavram-Dil-Metin”, “Bellek-Belge-Bağlam” ve “Yer-Yurt-Diyar” gibi kavram kümelerini temel alacak. Bu kavramlardan hareketle önce katılımcı sanat pratiklerinin mümkün kıldığı sosyal alanlara odaklanılacak. Ardından kurum, sanatçı ve sanat yapıtı arasındaki ilişkiler irdelenerek sanat deneyimini farklı zaman ve durumlarla bağlantılı olarak kateden örnekler üzerinde durulacak. Fikirlerin ön planda olduğu sanat pratikleri, dil ve metinle ilişkileri üzerinden incelenirken hatırlama ve hafızanın belgeyle ilişkisi, çağdaş sanatta bilgi, bilgiyi aktaran yapılar ve bu yapıları eleştiren pratiklere yoğunlaşılacak. Belleğin kendini sürekli yeniden üreten, dönüştüren doğasına dikkat çeken seminer, belgenin zaman içerisindeki değişimini de tartışmaya açacak. Sanat yapıtlarının büyük ölçekli ulusal ve uluslararası anlatıların inşasındaki işlevlerinin ele alınacağı seminerde, yapıtların üretildiği ve gösterildiği yerler arasında kurulabilecek ilişkilere de ışık tutulacak.

Beş haftalık “Çağdaş Sanatta Üretim, Teşhir ve Belgeleme Pratikleri” seminer dizisi 10, 17, 24, 31 Ekim ve 7 Kasım 2023 Salı günleri 19.00’da Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek. Seminerin biletleri, Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11.00 – 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.