Bêka & Lemoine’in Yeni Filmi “Herzog & de Meuron”un REHAB Yapısını Odağına Alıyor!

Yönetmenliğini Ila Bêka and Louise Lemoine ikilisinin üstlendiği Fransa/İsviçre yapımı “Rehab from rehab” filmi, 13 Eylül’de Londra Kraliyet Akademisi’nde ilk gösterimini yapacak.

15 yıldır birlikte çalışan Bêka & Lemoine, filmleri aracılığıyla insanların mimari ve kentsel alanlarla kurdukları ilişkileri inceliyor. Sinematik çalışmalarında insanları yapıların merkezine koyarak mekânların şaşırtıcı ve etkileyici kullanım şekillerini göstermeyi hedefleyen ikili dünyanın en ikonik binalarından bazılarını da kullanıcılarının gözünden aktarmaya çalışıyor.

Filmin yönetmenlerinden Louise Lemoine, çocukluğunu bir trafik kazası sonucu felç kalan babasıyla birlikte rehabilitasyon merkezlerinde geçirmek zorunda kalmış. Yeni filmlerinde ise odak; yirmi yıl önce İsviçre, Basel’de Herzog & de Meuron tarafından inşa edilen nörorehabilitasyon ve paraplejiyoloji merkezi REHAB‘e çevriliyor.

Bêka & Lemoine‘in bu yeni filmi, hastanelerde en ağır durumdaki hastalara yönelik bakım alanlarının nasıl ele alındığını hassas ve kişisel bir perspektiften değerlendiriyor. Fiziksel ve nörolojik engelliler için son derece uzmanlaşmış bir tedavi sunan REHAB ise, fiziksel bakım ve zihinsel sağlığa aynı düzeyde önem veren bütünsel rehabilitasyon yaklaşımı sayesinde bir tür model haline gelmiş.

“Rehab from rehab”, mimarinin insan bedenindeki radikal değişimlere nasıl uyum sağlayabileceğini, hayatları boyunca dik duran insanların kendilerini birdenbire sırt üstü yatarken bulduklarında yapıların bu duruma nasıl cevap verebileceğini sorguluyor. Tavandaki pencerelerden hastaların gökyüzünü görmelerini sağlamak gibi uygulamalarla mimarinin yaşamları nasıl iyileştirebileceğine dair dokunaklı bir tablo çiziyor.

Filmin ilk gösterimi, 13 Eylül’de Londra Kraliyet Akademisi‘nin Benjamin West Konferans Salonu‘nda yapılacak; ilgilenenler eş zamanlı olarak dijital canlı yayından da etkinliğe katılım sağlayabilecek. Gösterimin ardından yönetmenler ve Royal Academy of Arts Mimarlık Bölüm Başkanı Vicky Richardson ile bir soru-cevap gerçekleştirilecek.

Filmin kısa versiyonu ise, 15 Ekim 2023 tarihine kadar açık olan “Herzog & de Meuron” sergisi kapsamında Londra Kraliyet Akademisi‘nde görülebilir.

Biletler ve ayrıntılı bilgi için: www.royalacademy.org.uk/event/beka-and-lemoine-screening

İlk filmleri The Koolhaas Houselife’ın da içinde bulunduğu Living Architecture serisi, 10 filmden oluşan Homo Urbanus belgesel dizisi gibi kent ve mimarlığa dair çalışmalarıyla tanınan Ila Bêka & Louise Lemoine ikilisinin Neslihan İmamoğlu ve Sait Ali Köknar ile gerçekleştirdiği “evi filme almak” başlıklı söyleşiyi ise Betonart’ın “ev” temalı 68. sayısında okuyabilirsiniz.


Çeviri: Aslı Erdem