“13. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması” için Başvurular Başladı!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yıl dönümü vesilesiyle, her yıl düzenlediği “AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması”nın başvuruları başladı. Amatör ve profesyonel yönetmenlerin katılım sağlayabileceği yarışmanın son başvuru tarihi 1 Kasım 2023.


“13. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması”

Son Başvuru Tarihi: 1 Kasım 2023 | Saat: 18.00
Başvuru Yeri: Çevrim İçi


“13. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması”nın detayları tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Sizleri, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde tanımlanan reddedilemez ve devredilemez insan haklarına dair düşüncelerinizi film aracılığıyla aktarmaya davet ediyoruz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, dünyanın her yerinde hepimizin sahip olduğu çok çeşitli temel insan hak ve özgürlüklerini belirleyen bir önsöz ve 30 maddeden oluşur. Beyanname, vatandaşlık, yaşanılan yer, cinsiyet, ulusal veya etnik köken, din, dil veya başka herhangi bir durum gözetilmeksizin haklarımızı düzenler. ‘İnsanlık ailesinin tüm üyelerinin doğasında bulunan haysiyetin ve eşit ve devredilemez hakların tanınmasının dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olduğunu’ vurgular.

Bu yıl 10 Aralık’ta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 75. yıl dönümünü kutlayacağız. Bu yılki İnsan Hakları Günü’nün eylem çağrısı ‘İnsan Hakları İçin Harekete Geç‘ (#StandUp4HumanRights).

Amatör ve profesyonel yönetmenler başvurularını 1 Kasım 2023 saat 18:00’e kadar çevrim içi yapabilirler. Herhangi bir türde ve teknikle çekilebilecek bu kısa filmler 3 ila 10 dakika uzunluğunda olmalıdır. İnsan haklarına ilişkin konularda ortak bir tartışma ortamı yaratmak için sizler de katılın. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu aynı zamanda, kısa film yönetmenlerini toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi konularında da düşünmeye teşvik etmeyi sürdürüyor.

Yarışmaya başvuran filmler bir ön elemeye tabi tutulacak ve neticesinde, İnsan Hakları Ödülleri için 10 kısa film, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İklim Krizi Özel Ödülleri için 5’er kısa film, final jürisi tarafından değerlendirilecektir.”

Yarışma katılım şart ve koşulları ile başvuru formuna ulaşmak için: www.eeas.europa.eu