Melek Zeynep Bulut’un Ödüllü Eseri “Açık Yapıt” London Design Festival’de!

Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan eseri “Açık Yapıt”, 16 – 24 Eylül 2023 tarihleri arasında London Design Festival’de yer alacak.

“Açık Yapıt”ın hikâyesinin evrilerek devam etmesini öncelikli misyonlarından biri olarak belirleyen ve aynı zamanda bu yıl Royal Academy yaratıcı kurulu üyeleri arasında yer alan Melek Zeynep Bulut, London Design Biennale’nin ardından London Design Festival’e de ödüllü eseri “Açık Yapıt” ile katılmayı tercih etti. Somerset House’da yer alan Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil eden “Açık Yapıt”, 47 ülke ve çeşitli üniversiteler arasından seçilerek Public Award’ı kazandı.

Açık Yapıt Hakkında:

Eşik, dönüşüm metaforlarının etrafında şekillenen, performatif bir mekân, tiyatral bir geçişler sergilemesi olan Açık Yapıt”, insanlık tarihi boyunca güç, sınırları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan kavramların anlamları üzerine tartışmayı temel alıyor. Tıpkı bir enstrüman gibi çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve dolaşım plânı ziyaretçiyle etkileşime geçerek yerleşimin bir parçası hâline dönüştürüyor.

Algı ve madde üzerinden bir deneyim sunan Açık Yapıt”, temellerini kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kuruyor. Yerleştirme, anıtsal bir diziliş ve büyüklükte öne çıkarken ziyaretçilerin bu deneysel mekâna temas etmesi ile dokunulmazlık yerini sessellik ve esneklikliğe devrediyor. Yerleştirme bir diğer taraftan yeni dünyaya dair nazik bir soru işareti bırakan bir oyun alanına davet ediyor.

London Design Festival kapsamında Londra’nın ikonik noktalarından tarihi Thames Nehri üzerinde, Tate Modern ve London Eye hizasında sergilenecek “Açık Yapıt”, sergi süresince çeşitli paralel etkinliklerle de izleyiciyle buluşacak.

Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” adlı eseri hakkında daha fazla bilgi için bi_özet‘in ilgili haberleri incelenebilir:

Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” Adlı Yerleştirmesi Londra Tasarım Bienali’nde!

Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” Yerleştirmesi Londra Tasarım Bienali’nde Public Award Aldı!