“27. İstanbul Tiyatro Festivali” Programı Açıklandı!

Afiş Tasarımı: Le Koko Collectif

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim’de perdelerini açıyor. Işıl Kasapoğlu küratörlüğünde düzenlenecek festival, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 20 tiyatro, performans ve dans gösterisine ev sahipliği yapacak.


“27. İstanbul Tiyatro Festivali”
Etkinlik

Küratör: Işıl Kasapoğlu
Tarih:
25 Ekim – 25 Kasım 2023
Yer: Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy – Atlas 1948 Sineması – Büyük Zarifi Apartmanı – Caddebostan Kültür Merkezi – DasDas – Fişekhane – Galatasaray Lisesi – Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi – Hope Alkazar – İş Kuleleri Salonu – Metro Han – Notre Dame de Sion Fransız Lisesi -Saint Benoit Fransız Lisesi – Süreyya Operası – Zorlu PSM
Katılım: Bilet Gerekli, Ücretli


20 tiyatro, performans ve dans gösterisinin yer aldığı “27. İstanbul Tiyatro Festivali”, programında Türkiye’den 11; Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda, İsrail ve Yunanistan’dan toplam 9 yapım izleyiciyle buluşacak. 25 Kasım’a kadar sürecek festivalde izleyiciler, günümüz tiyatrosundan yönetmen ve koreografların eserlerini izleme fırsatı bulacak.

Sahneleme türleri ve biçimlerinin çeşitliliğiyle dikkat çeken festival, izleyicilerine belgesel tiyatrodan klasik sahnelemelere, çağdaş danstan mask tiyatrosuna, kukla sinemasından mekâna özgü eserlere, dans tiyatrosundan performatif enstalasyonlara uzanan geniş bir yelpazede eserler sunuyor. Festivalin yerli yapımlarında Türkiye tiyatrosundan genç kuşak yazarlar, yönetmenler ve oyuncular ile özgün ve yeni metinler öne çıkarken Ercan Kesal, Nesrin Kazankaya, Bülent Emin Yarar, Çiçek Dilligil, Okan Bayülgen, Deniz Türkali, Meral Çetinkaya’nın da aralarında olduğu pek çok deneyimli oyuncu da bu yıl festival sahnesinden izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Gösteriler bir ay boyunca İstanbul’un iki yakasında; Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Büyük Zarifi Apartmanı, Caddebostan Kültür Merkezi, DasDas, Fişekhane, Galatasaray Lisesi, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Hope Alkazar, İş Kuleleri Salonu, Metro Han, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Süreyya Operası ve Zorlu PSM olmak üzere 15 farklı mekânda izleyicilerle buluşacak.

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 5 Eylül Salı 10.30’da başlayacak. indirimli ön satış döneminin ardından 8 Eylül Cuma saat 10.30’da passo.com.tr adresinden, Passo mobil aplikasyonu üzerinden, Passo perakende satış noktalarından ve İKSV gişesinden genel satışa açılacak.

Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Entek, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda izleyiciyle buluşacak “27. İstanbul Tiyatro Festivali”ne dair detaylara tiyatro.iksv.org adresinden ulaşılabilir.