“Kentte Mimarlığa Merhaba” Kapsamında Düzenlenen Kent Kartpostalları Atölye Dizisi 26 Ağustos’ta İPA Kampüs’te Devam Ediyor!

Kentte Mimarlığa Merhaba buluşması kapsamında İstanbul Planlama Ajansı (İPA) ev sahipliği ve iş birliğinde Binat Mimarlık Medya Grubu tarafından hayata geçirilen “Kent Kartpostalları” atölye dizisi, Kıbrıs’tan sonra İstanbul ile devam ediyor. Tutku Sevinç’in yürütücülüğünü üstlendiği atölye çalışması, 26 Ağustos Cumartesi günü İPA Kampüs, Hangar’da düzenlenecek.


“Kent Kartpostalları”
Atölye Dizisi

Yürütücü: Tutku Sevinç
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Tarih: 26 Ağustos 2023 Cumartesi | Saat: 14.00 – 18.00
Yer: İPA Kampüs Hangar, Florya, Bakırköy/İstanbul


2017 yılından bu yana mimarlık öğrencilerine yönelik bir eğitim programı olarak Binat Mimarlık Medya Grubu tarafından yürütülen “Mimarlığa Merhaba”nın kente yayılan ve kentliyle buluşmayı hedefleyen bir versiyonu şeklinde kurgulanan “Kentte Mimarlığa Merhaba” buluşması geçen yıl Ekim ayında İPA Kampüs ev sahipliğinde gerçekleşti.

Buluşma kapsamında Sanatçı Linda Parr’ın  İPA Kampüs’te açılan “Postcards for Perec” sergisi, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Tasarım Haftası‘nın kente yayılan etkinliklerinden biri olarak iki gün boyunca Nestoryan Kilisesi’nde sergilendi. DAÜ Tasarım Haftası’na konuk olan sergiye, Kentte Mimarlığa Merhaba‘nın İstanbul Planlama Ajansı (İPA) iş birliğinde başlattığı “Kent Kartpostalları” serisinin ilki niteliğindeki atölye çalışmaları eşlik etti. Atölyeler, serginin küratörü Linda Parr ve mimar, editör Neslihan İmamoğlu yürütücülüğünde düzenlendi.

26 Ağustos Cumartesi günü “Bakışın Dışında, Algıya Dahil: Kente Dair Anların Çizgi Kolajı” başlığı altında gerçekleşecek atölye ise, Tutku Sevinç yürütücülüğünde “Kent Kartpostalları” serisini İstanbul’da devam ettiriyor. Atölye çalışması,  Georges Perec‘in Mekân Feşmekân kitabında yer alan bir alıntıdan ilham alıyor:

Benim mekânlarım kırılgan: zaman onları yıpratacak, onları yok edecek: hiçbir şey olduğu haline benzemeyecek, hatıralarım ihanet edecekler, unutuş hafızama sızacak, kenarları kıvrılmış, sararmış fotoğraflara tanımadan bakacağım.

Mekân erir, parmakların arasından kayıp giden kum gibi. Zaman onu alır götürür ve geriye kalır biçimsiz parçalar.

Atölye yürütücüsü Tutku Sevinç ise, etkinliğin genel çerçevesini şöyle ifade ediyor: “Kent, içinde dolandığımız, içimizde dolanan bir duygular, olaylar, ihtimaller bulutu. Bu bulutu taşa döndürüp rafa koymak için değil, belki de bulutsuluğu ile ilişkiye geçmenin tek yolu olduğu için çizelim.

Atölye’deki üretimlerin bir tür kartpostala dönüşmesi hayal ediliyor. Katılımcılardan atölyeye; günlük yaşam içinden seçili kavramlardan 3’ü ile ilişkilenen anlara ya da bu kavramların çağrıştırdıklarına dair bir cümleyle gelmeleri bekleniyor: “küçük mutluluk”, “bekleyiş”, “eski”, “hareket”, “boş”, “aşağısı”, “uzak”, “yabancı”, “acele”, “duruş”, “pis”, “heyecan”, “sabit” ve “tanıdık”. Metnin içeriği, edebi değeri ve biçimi önemsizdir. Katılımcılar dilerlerse atölye öncesinde Georges Perec‘in “Mekân Feşmekân” ve “Olağan-içi” kitaplarını inceleyebilirler.

Atölyeye, çizmeye istekli olan herkes katılabilir. Katılımcıların kendi boya, kalem ve çizim malzemelerini getirmesi bekleniyor (En az bir ıslak, bir kuru boya çeşidi getirilmesi tavsiye edilir). Atölye, analog çizim yöntemlerine göre tasarlanmıştır, ancak dijital çizim araçları da kullanılabilir.

Kayıt ve ayrıntılı bilgi için: https://kampus.ipa.istanbul/event/kent-kartpostallari-atolyesi/

Etkinlik Künyesi

Organizasyon: Binat Mimarlık Medya Grubu
İşbirliği: İPA
Proje Koordinatörü: Neslihan İmamoğlu

Kentte Mimarlığa Merhaba Yürütme Ekibi:

İdil Bayar | İPA / Mimar – Koordinasyon Birimi
Aslı Erdem | Binat Mimarlık Medya Grubu / Y. Mimar – Editör
Neslihan İmamoğlu | Binat Mimarlık Medya Grubu / Y. Mimar– Kreatif
Büşra Topaktaş | İPA / Mimar –  Koordinasyon Birimi

Grafik Tasarım & Uygulama: Gül Dönmez | Binat Mimarlık Medya Grubu / Grafik Tasarım
İdari Koordinasyon: Sinem Yılmaz | Binat Mimarlık Medya Grubu /İdari İşler Direktörü

“Mimarlığa Merhaba”yı sosyal medya hesaplarından takip etmek için:

Facebook: www.facebook.com/mimarligamerhaba
Instagram: www.instagram.com/mimarligamerhaba/
Twitter: www.twitter.com/mimarlikmerhaba

#mimarlığamerhaba #kenttemimarlık #mimarlık #kent #kentli #kartpostal #kentkartpostalları #binatmimarlıkmedyagrubu #İPAkampüs #ibb #betonartdergi #arredamentomimarlık #biozet #İstanbul

Kentte Mimarlığa Merhaba‘nın bi_özet‘te yayınlanan önceki haberleri için:

(Doğu Akdeniz Üniversitesi) “10. Uluslararası Tasarım Haftası” “CO-CREATE!” Temasıyla Düzenlendi!

“Kentte Mimarlığa Merhaba” Buluşması 30 Ekim’de İPA Kampüs Florya’da Düzenlendi!