“Portiko Okumaları ve Performansları” Susan Gevirtz ile Devam Ediyor!

Yapı Kredi Kültür Sanat, Portiko Okumaları ve Performansları’nın ikincisini 23 Ağustos’ta yazar ve akademisyen Susan Gevirtz ile gerçekleştiriyor. Amerikan yenilikçi şiirinin önemli isimlerinden Gevirtz, 2010’da yayımlanan şiir kitabı Aerodrome Orion’dan ve 2022’de yayımlanan Burns’ten seçtiği şiirleri okuyacak.


“Portiko Okumaları ve Performansları”
Kamusal Program

Program Küratörleri: Burcu Çimen, Didem Yazıcı
Editör: Fisun Yalçınkaya
Destekleyenler: Tarabya Kültür Akademisi
Teknik: Aykut Yılmaz
Tarih: 23 Ağustos 2023 Çarşamba | Saat: 18.00
Yer: Portiko, Yapı Kredi Galeri, İstiklal Cad., No: 161, Beyoğlu İstanbul


Andrew Joron’ın “çalışmaları uzun zamandır Amerikan yenilikçi şiirinin ön saflarında yer alan Gevirtz, kelimeleri ateşe vermekle yetinmiyor (birçok erken modernistin yapmak istediği gibi), kelimelerin ve sürdürdükleri ideolojilerin zihnimizde yanık izleri bırakma biçimleri üzerine daha sakin, hatta metodik, postmodern bir yansıma yapıyor” diyerek yorumladığı Gevirtz’in şiirleri böylece Portiko dinleyicilerine sunulacak.

San Francisco’da yaşayan ve üreten şair Susan Gevirtz, Black Box Cutaway, Prosthesis: Caesarea, Hourglass Transcripts, Narrative’s Journey: The Fiction and Film Writing of Dorothy Richardson kitaplarının yazarı. Susan Gervitz 10 yılı aşkın süredir Sonoma Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi olarak görev alıyor ve farklı akademik ilgi alanlarının yanında feminist şiir üzerine de çalışıyor. Gervitz 1983-1992 yılları arasında yayımlanan HOW(ever) isimli feminist derginin editörlüğünü üstlendi. How2 ve Avec dergilerinin danışma kurulunda yer aldı. Gevirtz 2000 yılında New Langton Arts “Bay Area Edebiyat Ödülü”ne layık görüldü. 2004 yılından bu yana Siarita Kouka ve Helen Dimos ile birlikte, her yıl düzenlenen çeviri ve iletişim toplantısı Yunan ve Anglofon şairlerin yer aldığı Paros Sempozyumu’nu düzenliyor.