(BETONART) Mimarlık Yaz Okulu’nun 19.’su Trakya Üniversitesi’nde Gerçekleşti!

TÜRKÇİMENTO’nun 19 yıldır düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’23, bu yıl Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde 24 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında Edirne’de gerçekleşti.

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından bu yıl Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Limak Çimento ve Çimentaş ana sponsorluğunda ve Chryso Türkiye (Saint Gobain) desteğiyle düzenlenen programa, bu yıl üniversitelerin mimarlık bölümünde okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrenci katıldı.

Akademik Danışmanlığını Prof. Dr. Didem Baş’ın, Küratörlüğünü Sacit Arda Karaatlı’nın, moderatörlüklerini Pınar Kesim, Can Tamirci ve Mehmet Ali Gasseloğlu’nun yaptığı Betonart Mimarlık Yaz Okulu’23’e katılan genç mimar adayları, beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı olarak tanıma imkânı buldu.

Betonart Mimarlık Yaz Okulu, etkinliğin son günü öğrencilerin yaptığı eserlerin sergilenmesi ve sertifika dağıtımıyla sona erdi. Kapanış programına, etkinliğin sponsorları olan Limak Trakya Çimento Fabrika Direktörü Serdar Çelik ve Çimentaş Trakya Fabrika Müdürü Mehmet Kızılbulut da süreç boyunca öğrencilerle birebir çalışan ekipleriyle katılım sağladılar.

Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun kapanış töreninde konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, Her yıl üniversite ve üye fabrika iş birlikleriyle farklı şehirlerde bir araya getirdiğimiz öğrencilerimizin sayısı 500’ü aşmış durumda. Bu programlarda öğrenci olarak yer alan mimarlarımız şimdi Türkiye’nin önde gelen, adı herkesçe bilinen mimarları olarak ülkemize katkı sağlıyor. Bu da bizim için çok gurur verici oluyor. TÜRKÇİMENTO olarak, ekonomik rakamların, büyüme oranlarının ötesine bakmaya, topluma katkı sağlamaya; enerjileri ve çalışma azimleriyle fark yaratan gençlerin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz.

Bu yıl etkinliğimizde 19 öğrencimiz ve moderatör hocalarımızla birbirinden yaratıcı 3 eser ortaya çıkardık. Her biri birbirinden yaratıcı bu eserlerin mimarlık geleceğine ve mimarlık öğrencilerine ışık tutacağına inanıyoruz. BETONART Mimarlık Yaz Okulu Programlarımızın bizdeki yeri her zaman çok ayrı olmuştur. Öğrencilerimizin henüz mezun olmadan betonu ve çimentoyu tanımaları ve bu ürünleri yaratıcılıklarıyla birleştirmeleri çok değerli. Etkinliğimizi anlamlı ve faydalı kılan şeyin de burada öğrendiklerinizi mezuniyetinizden sonra kullanmanız olacak dedi. 

Törende konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Erhan Tabakoğlu ise Mimar Sinan’ın ustalık eserlerini meydana getirdiği Edirne’ye atıfla “Mimar Sinan’ın, gölgesinde geleceğin mimarları yetişiyor. Çok farklı disiplinlerde, çok farklı sektörlerden iş birliğini üniversitemizde görmekten büyük memnuniyet duyduk. Beş duyuyu güzel kullanmak, bilgiyi güzel görmek sanata yansıtabilmek çok önemli. Çok özgün eserler gördük. Ana malzememiz betondan neler yapılabileceğini öğrendiğiniz bu etkinlikte bizim de küçük bir tuzumuz oldu ise ne mutlu” dedi.

BETONART Mimarlık Yaz Okulu‘nun bi_özet‘te yayınlanan bir önceki haberi için:

(BETONART) Mimarlık Yaz Okulu’nun 19.’su Edirne’de Başladı!


TÜRKÇİMENTO
1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 52’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası iş birliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla iş birliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

Limak Çimento
Bir Limak Holding iştiraki olan Limak Çimento, 2000 yılında kurulmuş, organik ve inorganik yolla büyümek suretiyle 10 adet çimento fabrikası ve 9,6 Milyon ton klinker kapasitesi ile Türkiye’nin ikinci büyük klinker kapasitesine sahip grubu haline gelmeyi başarmıştır. Diğer yandan Limak Çimento, Sahraltı Afrika’da 2016 yılından bugüne operasyonlarını devam ettirmektedir. Limak Çimento iştirakleri olan Limak Cimentos S.A. (Mozambik) ve Limak Afrika S.A. (Fildişi), çimento ve beton  ürünleri ve hizmet kalitesinde devam eden sürekliliği, artan müşteri memnuniyeti ile oluşan sadık müşteri kitlesiyle, ülkede tercih edilen markalar arasında konumlanmıştır. Limak Çimento Dış Ticaret Şirketi Limak Cement FZE, 2017 yılından bugüne faaliyetlerini 4 kıtada sürdürmekte olup yıllık 3 milyon ton ticaret hacmine ulaşmış durumdadır.

Çimentaş Çimento
Çimentaş, Ege Bölgesi’nin ilk özel çimento üretim şirketidir. 72 yıllık kurumsal geçmişe sahip olan Çimentaş, 5 kıta ve 18 ülkede faaliyet gösteren Cementir Holding’in bir üyesidir. Çimentaş, yıllık 5,4 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip İzmir, Elazığ, Kars, Trakya Çimento Fabrikaları, Türkiye geneline yayılmış 20’den fazla hazır beton üretim tesisi, Manisa’da bulunan Avrupa’nın en büyük entegre atık geri dönüşüm tesisi ve İzmir’de bulunan 2 agrega tesisinde bini aşkın kişiye istihdam sağlayan, ödediği kurumlar vergisiyle hep üst sıralarda yer alan, halka açık işlem gören, kendisi gelişirken tedarikçilerini de geliştiren bir Türkiye markasıdır. Sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda topluma katkı sağlayan projeleri desteklemeyi önceliklendirir.

Chryso Türkiye
Beton ve çimento kimyasalları üreten CHRYSO, dünyanın her yanında bulunan 20 bağlı ortaklığı ile 70 ülkede aktiftir. Uluslararası alanda sektörün lideri haline gelmiştir. Merkezi Paris olan CHRYSO, dünya genelinde 20 iştirak & dağıtım ve lisans sahibinden oluşan uluslararası bir ağa sahiptir. 22 yıldır üretim yaparak 70 ülkeye doğrudan satış yapmaktadır. CHRYSO Türkiye yıllık 250.000 ton üretim kapasitesi ile Kocaeli, Trabzon ve Adana olmak üzere üç fabrikada üretim yapmaktadır. Çevre ve iş güvenliği bakımından hassasiyetle çalışır. Sahip olduğu TSE, ISO 45001, ISO 14001, ISO 9001, CE belgeleri ile kalite ve güvenlik anlamında tam donanımlıdır. Müşterilerine özel terzi usulü çalışan CHYSO, küresel pazarlarda öncü uygulamaları ile yüksek performanslı çözümler sunmaktadır. Katma değerli çözümleri ile beton, çimento, şap, dekoratif beton ve endüstriyel yapı malzemeleri bakımından ürün portföyü geniştir. ‘İnovasyon Kimyamızda Var’ mottosu ilerleyen marka, 5 adet AR&GE merkezine, 320’den fazla tescilli patente, 35 adet uygulamalı laboratuvara sahiptir.

20 Mayıs 2021’de yapılan duyuru doğrultusunda; Yapı Kimyasalları dünya devi Saint-Gobain, Chryso’yu satın almıştır.

27 Eylül 2022’de yapılan duyuru doğrultusunda; Saint-Gobain, GCP’yi satın almıştır.GCP, Saint-Gobain’in Yüksek Performanslı Çözümler bölümünün bir parçası olan Yapı Kimyasalları İş Birimi altında entegre edilmiştir ve yapı kimyasalları pazarının önde gelen küresel oyuncusu CHRYSO ile birleştirilmiştir.