YENİDEN Temasıyla Düzenlenen “2023 Ytong Mimari Fikir Yarışması”nın Kazananları Açıklandı!

Türk Ytong tarafından 21’ncisi düzenlenen Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı. “YENİDEN: Bir Dönüştürme ve Değerlendirme Aracı Olarak Mimarlık” teması ile düzenlenen ve katılımcıları yeniden değerlendirme, işlevlendirme gibi kavramlar üzerine tartışmaya davet eden yarışmada 4 proje ödüle layık görüldü.

Türkiye’de 60 yıldır çağdaş yapılaşmanın ve mimarlık kültürünün destekçisi olan Türk Ytong’un düzenlediği 2023 Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı. Katılımcı, paylaşımcı bir düşünce ve tasarım platformu olarak uzun yıllardır mimarlık ortamına katkı sunan, alanındaki en uzun soluklu yarışmalardan biri olan Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Bu yıl 21.’si düzenlenen yarışma ile katılımcılar, yeniden değerlendirme, işlevlendirme, kültür, doğa dostu tasarım yaklaşımı, iklim krizi, kültürel mirasın korunması, az yapma, küçülme gibi kavramlar üzerine düşünmeye; kendi seçecekleri bir yapılı çevrede, belirledikleri yapı ya da yapıları “yeniden” değerlendirmeye davet edildi. Yarışmanın duyurulmasının ardından yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerle takvimi ve şartnamesi güncellenen yarışmada katılımcılar, oluşan duyarlılık ortamına katkı sağlamaya teşvik edildi.

72 fikir projesinin değerlendirildiği yarışmada 4 proje eşdeğer ödüle değer görüldü. Kazanan ekipler yarışma ödülü olarak, jüri üyeleri ile birlikte Yunanistan’ın başkenti Atina’ya seyahat ederek antik dönemlerden günümüze uzanan mimarlık ve kültür rotalarını ziyaret edecek.

PLUG Ofis Kurucusu Y. Mimar Buşra Al, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ece Ceylan Baba, FIELDS Kurucu Ortağı Y. Mimar Eren Çıracı, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’ın jüri üyeliği yaptığı yarışmada, İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Balaban ve Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak da Danışman Jüri Üyesi olarak yer aldı. Yarışmanın raportörlüğünü Aslı Erdem ve Neslihan İmamoğlu üstlenirken organizasyonu ise Binat Mimarlık Medya Grubu tarafından yürütüldü.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, Atina Mimarlık Gezisi ile ödüllendirilen ekipler ve projeleri ise şöyle:


Pera [Para]digma (Eşdeğer Ödül) 

Aykan Aras | Mimar, TED Üniversitesi
Can Kayaaslan | Mimar, TED Üniversitesi
Kutay Kaynak | Mimar, TED Üniversitesi

Pera [Para]digma
Dokunmanın Hazzı (Eşdeğer Ödül)

Oğul Can Öztunç | Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi
Ece Duran | Mimar, İzmir Ekonomi Üniversitesi

Dokunmanın Hazzı

Les Lieux de Mémoire (Eşdeğer Ödül)

Şeyma Aksu | Mimar, Anadolu Üniversitesi
Beyza Özbek | Mimar, Anadolu Üniversitesi

Les Lieux de Mémoire

Kaleideskop (Eşdeğer Ödül)

İbrahim Emre Karadelioğlu | Mimarlık Bölümü Öğrencisi, Karadeniz Teknik Üniversitesi
Ümit Karadeniz | Mimarlık Bölümü Öğrencisi, Karadeniz Teknik Üniversitesi

Kaleideskop

Ödül kazanan fikir projeleri www.ytongakademi.com adresinden incelenebilir.