(Unlimited) İlk Kitabını Yayınladı: “Wednesday Society: The Couch of Meret O.”

İstanbul merkezli bir güncel sanat yayını olarak 2006 yılından bu yana hayatına devam eden Art Unlimited ve Berlinli bir kolektif olan House of Taswir’in ortaklaşa hazırladıkları “Wednesday Society” adlı yazı dizisi yeniden kurgulanarak kitap haline getirildi.


“Wednesday Society: The Couch of Meret O.”
Kitap

Editörler: A. S. Bruckstein, Merve Akgün
Dil:
İngilizce


Sanatçılar, düşünürler, yazarlar ve gezginler arasındaki söylemlerden hareketle oluşturulan Wednesday Society: The Couch of Meret O.” (Çarşamba Topluluğu. Meret O.’nun Kanepesi), okurlara güncel sanat sergileri, sanatsal araştırmalar, görsel şiir ve psikanalitik teori ye dair yeni ufuklar açmayı umut ediyor. Yalnızca İngilizce dilinde basılan kitabın editörlüğünü House of Taswir’in kurucusu A. S. Bruckstein ile Art Unlimited dergisinin genel yayın yönetmeni Merve Akgün üstleniyor.

“Wednesday Society: The Couch of Meret O.” ilk olarak 2019 yılında Artam Global Art Sergi Salonu’unda 16. İstanbul Bienali’ne paralel olarak House of Taswir tarafından küratörlüğü yapılmış bir sergiden periyodik olarak yayımlanan, güncel sanat, şiir ve psikanaliz alanlarını birbirine bağlayan ve sürekli ileriye dönük bir gündemi olan bir seriye dönüştü.

Meret Oppenheim, Dog’s Snout Hat (1942-2003)., Wednesday Society Sergisi, Fotoğraf: Hanna Lehun

İsmini dünyanın en eski psikanaliz derneğinden alan kitap, bugün The Vienna Psychoanalytic Society olarak bilinen, 1908 yılında grubun başkanlığını da yapan Sigmund Freud tarafından kurulmuş olan Wednesday Psychological Society’den hareketle dönemin uluslararası psikanaliz otoritesi olarak kabul edilen ve yalnızca erkeklerden oluşan bu topluluk fikrini House of Taswir’in kurucusu Shulamit Bruckstein yürütücülüğünde ters çevirerek tüm içeriğini dişil yazın, psikanaliz ve çağdaş sanat etrafında kurgulayan bir topluluk fikrini benimsiyor.

Kitabın lansmanı, bu yıl 4 – 7 Mayıs tarihleri arasında Arter’de yer alan border_less ARTBOOK DAYS kapsamında, 7 Mayıs pazar günü saat 16.00’da A. S. Bruckstein ile Merve Akar Akgün’ün yaptıkları konuşmanın ardından gerçekleşti.

“Wednesday Society: The Couch of Meret O.” adlı kitap; Arter Kitabevi, Evin Sanat Galerisi ve Unlimited web sitesi üzerinden temin edilebilir.