200 Yıllık Tarihi Feshane Yapısı “Artİstanbul Feshane” Adıyla Yeniden Kapılarını Açtı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekipleri, yeni bir restorasyonun ilk etabını tamamladı. Yaklaşık 200 yıllık tarihi yapı Feshane, İBB Miras ekiplerinin çalışmaları sonucunda, “Artİstanbul Feshane” adıyla hizmete açıldı.

Artİstanbul Feshane, Osmanlı döneminde gedik geleneğini yansıtan bir endüstriyel miras olma özelliği taşırken geleneksel üretimin yanı sıra seri üretimin de olduğu fabrika sistemine geçişin önemli bir halkasını oluşturuyor. Bu nedenle,Osmanlı Devleti’nde dokuma ve giyim sanayisinin ortaya koyduğu en önemli gelişme, Feshane-i Amire’nin kurulması olarak belirtiliyor.

İstanbul’un turistik merkezlerinden biri olan yaklaşık 200 yıllık tarihi yapı Feshane’de, 8000 metrekarelik alanda bienal alanı, geçici sergi alanları, mağaza konferans salonu, kütüphane ve kafe bulunuyor. Şehrin belli merkezlerinde yoğunlaşmış kültür-sanat etkinliklerini Haliç kıyılarına taşıyacak olan Artİstanbul Feshane’nin açılışında, 300 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Ortadan Başlamak” adlı sergi de sanatseverlerle buluştu.

Etkinlikte, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmasının ardından bir “mapping” gösterisi düzenlendi. Açılış; caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev konseriyle son buldu.

Ayrıntılı bilgi: www.ibb.istanbul/