Kibele Sanat Galerisi Katalogları (İş Kültür)de!

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi sezonun tüm sergilerinin kataloglarını,  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından satışa sunuyor.

Sezona Mustafa Pilevneli’nin “Mavilerde 60 Yıl” başlıklı sergisi ile başlayan İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, ardından heykeltıraş Saim Bugay’ın “Heykelin Sözü” ve resimde yeni ufuklar açan Zeki Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” sergileriyle devam etti. Galeri, aynı zamanda sanatçıları ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak üzere kapsamlı sergi katalogları hazırlayarak sanat tarihi açısından önemli kaynaklar oluşturmayı amaçlıyor. Kaçıranlar için, sezonun tüm sergilerinin katalogları Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından satışa sunuluyor.

Sanat hayatı boyunca ürettiği tuval resimlerin yanı sıra cam, mozaik, vitray, seramik, ahşap, beton ve alüminyum gibi materyallerle sayısız mimari uygulamayı hayata geçiren Mustafa Pilevneli’nin “Mavilerde 60 Yıl” adlı sergisinin kataloğu Ömer Faruk Şerifoğlu ve Sunay Akın’ın metinleriyle hazırlandı. 2008 yılında hayatını kaybeden heykeltıraş Saim Bugay’ın “Heykelin Sözü” başlıklı sergisinin kataloğu ise Emre Zeytinoğlu tarafından kaleme alındı. Katalog, çok yönlü sanatçı Bugay’ın yeni bir dil yaratma arzusu, kullandığı malzemeler ve yöntemlerinin çeşitliliğine tanıklık etme imkânı sunuyor.

1988 yılında vefat eden ressam Zeki Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” başlıklı sergisi, İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde 9 Temmuz’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Sergi, 12 Temmuz itibarıyla Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. Katında yer alan Ankara Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. Sanatçının torunu Prof. Ayşegül İzer ile Emre Zeytinoğlu tarafından hazırlanan sergi ve sergi kataloğunda aile arşivinde saklanan ve ilk kez gün yüzüne çıkan Zeki Faik İzer yapıtları hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.

Detaylı bilgi için iskultur.com.tr

Zeki Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” başlıklı sergisi hakkında daha fazla bilgi için bi_özet‘in ilgili haberi incelenebilir:

(İş Sanat)’tan Zeki Faik İzer Sergisi…