Sema Boyancı Resim Sergisi (Kethüda Hüsrev Hamamı)nda!

Beşiktaş Belediyesi Kethüda Hüsrev Hamamı, Sema Boyancı’nın resim sergisine 25 Haziran’a kadar ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğü Corvo Art Gallery kurucusu Nilüfer Eriş tarafından yürütülen sergide, sanatçının çeşitli dönemlere ait farklı teknikler ile yapılmış 65 eseri izleyicilerle buluşuyor.


“Sema Boyancı Resim Sergisi”

Sanatçı: Sema Boyancı
Küratör: Nilüfer Eriş
Tarih: 20 – 25 Haziran 2023
Yer: Beşiktaş Belediyesi Kethüda Hüsrev Hamamı,
Ortaköy, Beşiktaş / İstanbul


2019 yılında Kuzguncuk’ta konumlanan İMOGA ART SPACE‘de açılan, “Estetik & İçgüdü” temalı; tuval-cam üzeri yağlı boya resimler serginin büyük bölümünü oluşturuyor. Sergide ayrıca çeşitli dönemlerden gravürler, son dönem “GÖÇ” temalı karışık teknik çalışmalar yer alıyor.

Sena Boyancı, kişisel sergisi hakkındaki düşüncelerini şöyle aktarıyor:

‘Estetik & İçgüdü’ resimleri ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ mottosundan hareketle ortaya çıkmıştır. Her insan, insan olmanın doğası gereği, -güzellik algısı, arayışı- özelliğiyle dünyaya gelir düşüncesindeyim. İlerleyen zaman içinde yaşadığı ortam, aldığı eğitim ve ruhsal-görsel birikimiyle, estetik algı düzeyini ya yok eder, ya da geliştirir. Bu güzeli arayış düzeyini kimliğiyle bütünleştirerek, yaşamın içindeki davranışlarıyla ortaya koyar.

Birkaç yıl önce; Ortadoğu ülkelerine yağdırılan bombalardan kaçarak, binlerce masum insan, ülkemizin üzerinden, hayatta kalma içgüdüsüyle Avrupa ülkelerine ölümüne göçler yaşamışlardır. Bu yüzyılın trajedisidir. Evlerimizdeki güvenli odalarımızdan, bu büyük trajediyi içimiz kanayarak aylar boyu izledik. Egenin derin denizlerinde hayatını kaybeden bebelerin, kadınların, babaların, çocukların cesetleri, patikleri, emzikleri, giysileri sahillerimize vurdu. Sergimin bir bölümü bu trajik ‘GÖÇ’ temalı resimlerden oluşmaktadır.”